« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yaşar Doğu'nun ölümünün 50. yılı

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 50. yılında yarın, Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında anılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özbay Güven, milli güreşçi Yaşar Doğu'nun sporculuğunu ve örnek ahlakını AA muhabirine değerlendirdi.

Bir güreşçide aranan vasıfların tümünü kendinde toplayan Yaşar Doğu'nun, Türk güreş tarihinde ayrı bir yeri olduğuna dikkati çeken Güven, “Yaşar Doğu denilince, dini bütün, ahlaklı, dürüst, efendi, mütevazı, çalışkan, amatör ruhlu, yiğit, yardımsever, bayrak ve millet sevgisi olan bir güreşçi akla gelir” diye konuştu.

Yaşar Doğu'nun, şampiyonluklarla süslenen başarılı spor hayatına rağmen, tevazudan, efendilikten, hoşgörüden ve insanlıktan ayrılmayarak, adeta gerçek sporcunun nasıl olması gerektiğinin örneği olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güven, “Yaşantısı güreş üzerineydi. Herkes onu başarıları kadar, bu meziyetinden ötürü de çok sever, takdir ederdi. O sadece bir güreşçi değil, aynı zamanda çok iyi bir antrenör, karizmatik bir lider ve örnek bir insandı” ifadelerini kullandı.

ÖRNEK SPORCU

Prof. Dr. Özbay Güven, Yaşar Doğu'nun, sporun sadece maddi değil, manevi değerler için de yapılabileceğini Türk insanına en iyi şekilde gösterdiğini söyledi.

Doğu'nun, hiçbir karşılık beklemeden, vatan, millet ve bayrak için güreştiğini vurgulayan Güven, şöyle devam etti:
“Doğu, Türk milletinin şerefli bayrağını göklerde dalgalandırmak için hayatını güreşe adamıştır. Antrenörlük hayatında da bu vasıflarını devam ettirmiş ve bu önceliği öğrencilerine aktarmada başarılı olmuştur. Gerek kişiliği, gerek düşünceleri ve gerekse spor ahlakı açısından gelecek nesillere örnek olmaya devam etmektedir.”

Prof. Dr. Güven, Yaşar Doğu'nun, gerçek bir Türk pehlivanının yaşantısını temsil ettiğini belirtti. Doğu'nun, ahiliğin pehlivan tekkelerindeki atmosferini yaşadığını ve oradaki geleneği devam ettirdiğini dile getiren Güven, “Ahiliğin pehlivan tekkelerindeki disiplininden faydalanarak, güreşimizi bir sisteme oturtmuştur. Talebelerinin de kendilerini onun gibi güreşe adamalarını istemiştir” dedi.

Prof. Dr. Güven, şunları kaydetti:
“Yaşar Doğu, Türk sporunun manevi desteği ve sporcuların psikolojik ilhamı olmuştur. O, Türk sporcularını birbirlerine bağlayan manevi bir semboldür. Yaşar Doğu, pehlivanların piri kabul edilen Hz. Mahmud-u Pir-Yar-ı Veli'nin kahramanlığını, cesaretini, dürüstlüğünü, zayıftan yana olma, yardımseverlik ve pehlivanlık gücü gibi hasletleri benliğinde yaşatmıştır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler