« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yaşar Doğu Samsun'da anıldı

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 50. yılında doğum yeri Samsun'un Kavak ilçesinde anıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yaşar Doğu Mahallesi'ndeki Yaşar Doğu Spor Salonu'nda düzenlenen anma törenine Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Altınsoy ile diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, ölümünün üzerinden yarım asır geçen Yaşar Doğu'nun birçok başarıya imza attığını söyledi.

Yaşar Doğu'nun spor tarihinin efsane isimlerinden birisi olduğunu ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:
“Yaşar Doğu gerçekten spor tarihinin efsane isimlerinden birisidir. Milli mayo ile mücadele ettiği 47 müsabakanın 46'sını kazanmış bir sporcudur. Yaşar Doğu, her sporcuya nasip olmayan başarılar elde etmiştir. Yaşar Doğu, sporcu kişiliğinin yanı sıra antrenörlük kişiliğiyle de önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Onun talebeleri de Türkiye ve dünyada önemli başarılara imza atmıştır.”

Yaşar Doğu'nun başarılarının yaşatılması için Kavak'ta anıt müze çalışması başlatıldığını da vurgulayan Vali Aksoy, “Anıt müzenin inşaatı, çalışmalarda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle yarıda kaldı. İnşaatın projesinin revize edilerek tamamlanması için çalışıyoruz. Müze şeklinde onun adının yaşatılacağı bir ortamı en kısa sürede ortaya koymaya çalışacağız” dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni de Yaşar Doğu'nun sadece Samsun'un değil bütün Türk milletinin gurur duyduğu bir sporcu olduğunu kaydetti.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe ise Yaşar Doğu'nun yetiştiği Samsun'da güreş takımının olmamasının çok üzücü olduğunu söyledi.

Kocatepe, “2016 yılında yapılacak olan olimpiyatlarda Kavak'ta bulunan Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi'nden yetişen sporcuların olimpiyat şampiyonluğunda dereceye gireceğine inanıyorum” dedi.

Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu da Yaşar Doğu'nun “Ben Türk güreşine yeterince hizmet edemedim” duygusu ile gözlerini dünyaya yumduğunu belirterek, “Günümüzde sporcuların bu ahlak erozyonunda, paranın çok fazla öne çıktığı dönemde, bizim Yaşar Doğu gibi dünyaya gözlerini yumarken bile vatanına, milletine hizmet edemedim duygusunu yaşayan sporculara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Anma etkinliği kapsamında Samsun ve Amasya Güreş Eğitim Merkezi sporcularının katılımı ile güreş karşılamaları gerçekleştirildi.

YAŞAR DOĞU

1913 yılında Kavak'ın Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, Türk güreş tarihine efsane bir isim olarak adını yazdırdı.
Ay-yıldızlı forma altında çıktığı 47 karşılaşmanın 33'ünü tuşla kazanma başarısı gösteren Yaşar Doğu, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluğunun ardından güreş yaşamını antrenör olarak sürdürdü.

Doğu, 1961 yılında Ankara'da geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayata veda etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz