« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yaşar Doğu, kabri başında anılacak

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 51. yılında, kabri başında anılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yaşar Doğu'nun, Cebeci Şehitlik'deki kabri başında 8 Ocak Pazar günü yapılacak anma töreni, saat 11.00'de başlayacak. Törende Doğu'nun hayatı anlatılacak ve Kuran'ı Kerim okunacak.

Yaşar Doğu kimdir?

Türk güreşinin efsane isimlerinden olan Yaşar Doğu, Ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenildi, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü ise tuşla kazandı.

1913 yılında Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, 1. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşındayken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı.

1936 yılında Ankara'da askerde iken, güreş kulübüne girdi ve minder güreşine başladı. 1939 yılında milli takıma alındı. Aynı yıl Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci oldu.

1946'da İsveç'in başkenti Stokholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kiloda 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yenerek 73 kilonun şampiyonu oldu.

1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.

1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa turnesine çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayıyla yenerek şampiyon oldu.
Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez dünya şampiyonasına katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu, kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ilk ve son dünya şampiyonluğunu kazandı.

Doğu, güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen, yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti.

Ünlü güreşçi, 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu vefat etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz