Ege Haberleri

EGE

  Yaşamla barışık bir robot adam

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  31 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 16:14

  İZMİR’deki Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde çalışan sanat tarihi araştırma görevlisi Nurullah Kart (31), sağ bacağı diz üstünden kesik olduğu için havalı protezle yürüyebiliyor.

  Sağ elindeki iki parmağı da doğuştan eksik olan Kart, Süper Lig’de mücadele veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda oynuyor, attığı sayılarla harikalar yaratıyor.

  Yaşamla barışık bir robot adam
  Doğa tutkunu ve çevre savaşçısı olan Kart, bisikletine atladığı gibi kente onlarca kilometre uzaklıktaki Aliağa’da, Foça’da çevrenin korunmasına yönelik yapılan etkinliklere katılıyor. Nişanlı olan Kart, altı kilometre uzaklıktaki evine her gün bisikletle gidip geliyor. Motorlu taşıt sürücülerinin bisikleti ulaşım aracı olarak görmeyip saygı göstermemesinden yakınan Kart enerjisi, sevgi dolu olması, hoşgörülü yapısıyla herkese örnek oluyor.
  Kendisinin doğuştan ortopedik engelli olduğunu anlatan Kart, yaşadıklarını söyle anlattı:


  Protez için 10 bin euro


  “2 yaşından beri protez kullanıyorum. 18 yaşına kadar diz altı protezi kullandım, fakat atletizme olan ilgimden dolayı koşu protezim olmadığı halde normal protezimle koşarken diz kapağım yerinden çıktı. Üç yıl içinde 5 kez ameliyat oldum. Ancak bir sonuç alınamadı ve bacağım diz üstünden kesildi. 1998’de severek oynadığım basketbolu bir spor kulübünün bünyesinde sürdürmeye başladım. Bu çalışmalara devam ederken erkek tekerlekli sandalye basketbol antrenörlüğü seminerlerine katılarak temel çalıştırıcı belgesi aldım. Şu anda Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi’nde lisanslı oynuyorum. Bunun yanında yüzme, bisiklet, aletli dalma ve tırmanma sporları ile ilgileniyorum. Hedefim Türkiye’de çok fazla bilinmeyen protezle koşma ve bu dalda Türkiye adına paralimpik (engelli olimpiyatları) oyunlarına katılmak. Fakat 6 yıldır kullandığım protezim eskidi ve beni zorlamaya başladı. Protezi yenilemek için 10 bin euroya ihtiyacım var. Şu anki maddi imkanlarımla bunu almam mümkün değil.”


  Çocukların, bacağındaki protezi görünce kendisini annelerine gösterip “Bak anne robot adam” dediklerini aktaran Kart, “Çocukların bu tepkileri bana son derece eğlenceli geliyor. Engellilere karşı toplumun olumsuz bakış açısını, 17 yaşında yendim ve bugünkü başarımda da bu düşünce çok büyük rol oynadı” dedi.

  Yaşamla barışık bir robot adam

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı