Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaşamın İçinden

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2000 - 00:01

  Ahmet AY

  Deneme sürüşü ölüm getirdi

  Ebru 6 yaşındaydı. Annesinin elini tutmuş yolu karşıdan karşıya geçerken deneme sürüşü yapan tamirci genç çarptı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı

  TAHİR ile Cennet 8 yıl önce evlendiler. Tahir Teke, Antalya'ya yıllar önce Alanya ilçesinden gelmiş, Cennet ise bu şehirde doğup büyümüştü. Cennet, yıllar önce bir evlilik yapmış ve şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmıştı. Bu evliliğinden iki çocuğu olan genç kadın Tahir Teke ile yaşamını birleştirmeye karar verdi. Mütevazı ve aile arasında yapılan bir nikahla dünya evine girmişti çift. İki çift mutlu bir hayatları vardı. 6 çocukları olan çiftin kazançları azdı fakat mutlu bir yaşamları vardı. İnşaatlarda kalıp ustası olarak görev yapan Tahir Teke, ailesinin geçimini sağlamak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyordu.

  BABA İŞİNE GİTTİ

  Teke ailesi mütevazı bir evde, 6 çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürüyordu. Günlerden 30 Ağustos'tu. Ve Zafer Bayramı'ydı. Bu gün aile için diğer günlerden farksızdı. Baba Tahir Teke, sabahın erken saatlerinde yine çalışmaya gitti. Anne Cennet ise evleri şehir merkezinden uzak olduğu için kutlamalara katılmaya gidememişti. Ancak, daha önceden karar verdikleri bir komşusuyla o gün bir yakınlarına çocuklarıyla birlikte ziyarete gidecekti. Eşini işe gönderen Cennet Teke, çocuklarını da alarak yakınlarının evine gitti. Çocuklarını evde yalnız bırakmak istemeyen Cennet Teke, 6 çocuğunuda yanına aldı. Anne dönüşte bir felaketle karşılaşacağını bilemezdi. Öğle saatleri olmuş artık eve gitmek gerektiğini düşünen Cennet Teke, komşusuyla birlikte evlerine gitmek için hareket ettiler. Ziyaretlerine gittikleri komşularının evi biraz uzaktı. Bunun için yolu yürüyerek gitmek zorundaydılar.

  20 METRE SÜRÜKLEDİ

  Cennet Teke, küçük çocuklarının elinden tutarak yola koyuldu. Yanındaki komşusu da, kendi çocuklarının ellerini tutmuştu. İki arkadaş, sohbet ederek yürüyordu. Sütçüler Caddesi üzerine geldiklerinde, yolu kontrol ettiler. Yol boş olduğunu görünce hemen karşıya geçmek için hareket etti çocuklar ve anneleri. Yolu tam yarılamışlardı ki, aşırı hızla gelen bir araç gördüler. Aile donakalmıştı. Bu karmaşa arasında minik Cennet annesinin elinden fırlayarak yolun karşısına doğru geçmek için hareket etti. Ailesi ise, yolun ortasında kalmıştı. Hızlı gelen araç, acı bir fren yaptı ancak duramadı. Yolun hemen kenarında bulunan Ebru'ya çarptı. Küçük kız yaklaşık 20 metre ileriye fırladı. Ebru'nun adeta Azrail'i olan araç yol kenarında bulunan elektrik direğine çarparak durabildi.

  KAHREDEN RASTLANTI

  Minik Ebru'nun ölümüne sebeb olan Recep Yıldız'ın kullandığı 07 F 5528 plakalı otomobil direğe çarpmasıyla ön tarafı param parça oldu. Gözaltına alınan gencin yapılan sorgusunda, oto elektrik tamircisi olduğu ve araçla deneme sürüşü yaptığını söyledi. Anne Cennet kızını kanlar içerisinde görünce, sinir krizleri geçirmeye başladı. Çevredeki vatandaşlar minik Ebru'nun yaşarığını görünce, hemen hastaneye götürmek istediler. Yoldan iki araç geliyordu. Birincisini durdurmak için çalıştılar ancak otomobil sürücüsü durmadı. İkinci gelen araç oradan rastlantı sonucu geçen Ebru'nun babası Tahir Teke'ydi. Ailesini orada gören Tahir Teke, bir anda ne olduğunu anlayamadı. Aracından inince, kızının kanlar içinde yerde yattığını gördü. Genç adamın başından aşağı kaynar sular dökülmüştü. Ne olduğunu sormadan hemen kızını hastaneye götürmek için arabaya aldı.

  VE ACI HABER

  Kazanın olduğu yere en yakın hastane Sema Yazar'dı. Baba Tahir, kızını bu hastaneye götürdü. Hastanede acil müdahale yapılan Ebru'nun durumu çok ağırdı. Doktorlar iç kanama olduğunu belirterek, Antalya Devlet Hastanesi'ne götürmek için ambulansa alındı. Devlet Hastanesi'nde yaşama mücadeleri veren küçük kızın babası da kızının yaşaması için dua ediyordu. Ancak doktorlar acı heberle geldi ve küçük kızın yaşamanı yitirdiği haberini verdi. Kızlarının ölüm ile perişan olan aile, yolda adeta ralli yaparcasına gelen 23 yaşındaki Recep Yıldız'a gereken cezanın verilmesini istiyor.

  Erken Ölüm:

  Ebru Teke, henüz 6 yaşındaydı. Tek siteği okumaktı. Ancak, hız tutkunu bir genç buna izin vermedi. Ebru'dan geriye sadece bu fotoğraf kaldı. Ailesi ellerinde kalan bu tek fotoğrafa bakarak, kızlarının anılarıyla yaşıyor.

  Baba öfkeli: Minik kızını kaybetmenin acısını yaşayan Tahir Teke, ‘‘Yolda 40 metrenin üzerinde fren izi var. Araç kızıma çarptıktan sonra direğe çarpmış ve direği parçalamış. Direğin halini görenler hızını anlayabilir. Bu trafik canavarına gereken cezanın verilmesini istiyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı