"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Yaşamın anlamını bulamadan yaşamak hergün ölmek demek

Hiçbir sağlık sorununuz olmasa da sabahları çok yorgun oluyor musunuz? Yataktan kazınarak mı kalkıyorsunuz? Eğer öyleyse, sosyolog-müzisyen Gözde Özelce’ye göre aslında hiç istemediğiniz bir hayat yaşıyorsunuz... Birçok insanın hayatında herşey yolundaymış gibi görünse de sabahları sebebini bulamadığı bir yorgunlukla uyanmasını özgür olamama haline bağlayan Özelce, yapılan araştırmalarda bu oranın yüzde 60 çıktığını söylüyor.
Gözde Özelce İzmir Dokuz Eylül İngilizce İşletmeyi bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora için Sosyoloji’ye geçmiş. Şu anda da Haliç Üniversitesi’nde Sosyoloji doktorası yapıyor ve öğretim görevlisi olarak ders veriyor.

RUTİN HAYAT YORARKEN, MÜCADELEYE BAŞLAYINCA DİNÇLEŞTİM
İstemeden okuduğu işletmeyi bitirdikten sonra bu sektörde çalışmaya başlayan Gözde, gittikçe nedenini bilmediği bir depresyona girmiş. Her sabah çok, ama çok yorgun uyanan genç kız, bunun nedenini araştırmaya başlayınca aslında yaptığı işi hiç sevmediğini ve yaşadığı rutin hayatın onu ne kadar mutsuz ettiğini farketmiş. Müzik yapmak istediğini farkeden Gözde Özelce, o dönemde onlarca beste yapmış. Suyun akışına ters yelken açtığı için, kurulu düzenini neden bıraktığını anlamayan en yakınları ve akrabalarıyla bile mücadele etmiş.
Hayat amacını keşfeden Gözde, kendi istekleri için mücadeleye girmiş, fakat ilginç bir şekilde daha önce hayatla mücadele etmezken yorgun kalktığı yataktan, bu kez çok dinç ve zinde kalkmaya başlamış. Hiçbir şeyin kolay olmadığını söyleyen Gözde ‘yaşamın anlamını bulamamanın hergün ölmek olduğunu ve yaşarken ölmemek için mücadele ettiğini’ anlatıyor. Hedefi tutturamasa da en azından olması gereken yola çıkmanın bile önemli olduğunu söylüyor.

Yaşamın anlamını bulamadan yaşamak hergün ölmek demek

SORULAR SORAN ALBÜMÜN ADI ‘Mİ?’
15 yaşında babasından keman çalmayı öğrenen ve onunla birlikte klasik müzik orkestralarında çalan müzisyen, 23 yaşında kendi şarkılarını yapmaya başlamış. Bestelerinden yaptığı demoyu Pinhani grubunun da şirketi olan Beğeni Müzik’e ulaştırdığında ‘İstanbul’a gelirseniz size albüm yaparız’ denince hemen İstanbul’a taşınmış. 2011 baharında sorular soran, protest şarkılar içeren ‘Mi?’ albümünü çıkaran Özelce, soundu yumuşak olan şarkılarının sözlerinin oldukça sert olduğunu anlatıyor.

SİSTEMİN KÖLELEŞTİRDİĞİ İNSANLAR BODRUM’A YERLEŞİYOR
Herşeyin paraya döndüğünü anlatan Gözde Özelce, bu piyasada pop müzik dışında varolmanın çok zor olduğunu söylüyor. Sistemin neyin tüketilmesini istiyorsa onu dayattığını ve bu anlamda kimsenin özgür olmadığını, tam tersi köleleştirildiğini söyleyen sosyolog, şarkılarında bu düşüncelerini bolca ifade ediyor.
Özelce’ye göre, 40 yaşından sonra Bodrum’a yerleşeyim bahçem olsun, dalgıçlık yapayım diyenler aslında bu depresif halden kurtulmaya çalışıyor. Çünkü kimse özle ilgilenmiyor, sadece görünene bakıyor. Durum böyle olunca da insanlar kaçmak istiyor ama bu da bir çözüm değil. Çünkü aslında hayatının en verimli döneminde ve yapabileceği çok şey varken kendini kısır hayatlara mahkum edenler yine mutlu olamıyor.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NE DESTEK
Özellikle kadınlarla ilgili besteler de yapan Özelce, Haliç Üniversitesi ve Uluslararası Af Örgütü’nün birlikteliğiyle yapılması planlanan psikolojik ya da sembolik şiddete karşı bir programa da destek veriyor. ‘Uluslararası Af Örgütü herhangi birinin özgürleşmesi ya da kendini ispat etmeye çalışması durumunda çevresinden ona gelecek duygusal baskıyı ortaya çıkaracak bir eğitim düzenliyor. Hatta biz de bu konuda üniversitemizde bir çalışma yapmak istiyoruz. Öğrenciler buna çok gönüllü olmasa da sonuçlar ilginç çıkabilir’ diyor.

X