Ege Haberleri

  Yaşamak için mavi yolculuk

  Ahmet BAYRAK / MUĞLA (DHA)
  27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ülkelerindeki savaş ve sefaletten kaçan çoğu Iraklı 51 kaçak, mavi yolculuk teknesiyle İtalya’ya geçmek isterken yakalandı. Kaçakların arasında 12 de çocuk bulunuyor.

  MUĞLA’nın Yerkesik Beldesi Akbük sahilinde, mavi yolculuk teknesiyle yasa dışı yollardan Yunan adaları üzerinden İtalya’ya geçmeye çalışan çoğu Iraklı 51 kaçak ile 4 organizatör yakalandı.

  Muğla İl Jandarma ekipleri Akbük sahilinden çok sayıda göçmenin yasadışı yollarla İtalya’ya kaçacağı ihbarını aldı. Akbük sahiline operasyon düzenlendi. Sahil güvenlik ekipleri de operasyona destek verdi. Mavi tur için kullanılan 80 kişilik ahşap tekne, sahilin 2 mil açığında durduruldu. Teknenin gizli bölmelerinde yapılan aramada, 4 Türk organizatör ile birlikte 21’i Irak, 16’sı Afganistan, 10’u Filistin, 3’ü Suriye ve 1’i Ukrayna uyruklu toplam 51 kaçak yakalandı. Aralarında 14 kadın, 12 de çocuk  bulunan kaçaklar, sahil güvenlik botuyla kıyıya çıkarıldı. Kaçakların yanlarına çok miktarda da yiyecek maddesi aldıkları görüldü. Yasa dışı yollarla Yunan adaları üzerinden İtalya’ya geçmeye çalıştığı öğrenilen kaçakların, organizatörlere kişi başı 1500 dolar ödediği belirtildi. Aralarında kaptanın da bulunduğu 4 organizatör insan kaçakçılığı suçundan Muğla Adliyesi’ne sevk edildi. Kaçakların arasında bulunan ve yaşları 1 ila 10 arasında değişen 12 çocuk ile 14 kadın,  jandarma ekiplerince çıkartıldıkları Akbük sahilinde, yorgunluktan sahildeki  şezlongların üzerinde uyuya kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı