Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaşamak için 2023'ü bekleyin

  Hürriyet Haber
  25 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2000 - 00:01

  Basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, son bir yıldaki icraatının yanısıra önceki dönemle, günümüzde halen sürdürülen projeler hakkında da bilgi verdi. Gürtuna, İstanbul'un 2023'te uygar ve yaşanabilir bir kent olacağını söyledi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, dün, Çırağan Sarayı'nda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında bir yılın hesabını verdi. Yoğun yağış altındaki İstanbul'da altyapı yetersizliği nedeniyle bazı semt ve yollarda sorunlar yaşanırken, belediye işçileri sorunlarına çözüm ararken, Gürtuna, İstanbul için pembe bir tablo çizdi.

  Gürtuna, toplantıda, son bir yıldaki icraatının yanısıra önceki dönemde başlatılıp bitirilen ve günümüzde halen sürdürülen projeler hakkında da bilgi verdi. 500 dev projesi ile sayılarının 5 bini bulduğunu belirttiği orta büyüklükteki projelerinden bahseden Gürtuna, ‘‘Hedefimiz 2025'i dönüşüm başlangıcı sayan Avrupa Kent Konsepti'ne paralel olarak cumhuriyetimizin 100'üncü yıldönümüne denk gelen 2023 yılında İstanbul'u tam anlamıyla uygar ve yaşanabilir bir kente dönüştürmek’’ dedi.

  Büyükşehir çalışıyor

  Büyükşehir Belediyesi'nin büyük projeleri uygulamaya koyarak çalıştığını söyleyen Gürtuna, ‘‘Belediyemizin çeşitli faaliyet alanlarında gösterdiği üstün performans hemşerilerimizin zihninde varolan bir hükmü iyice pekiştirmiş bulunuyor. 'Büyükşehir çalışıyor' Büyükşehir iş, proje, hizmet üretiyor’’ diye konuştu.

  Yaşadığımız son büyük deprem felaketinde 4 bin büyükşehir belediye personelinin 1200 iş makinası ile gerçekleştirdiği kurtarma çalışmalarından övgüyle söz eden Gürtuna şunları söyledi:

  ‘‘İtfaiyemiz, arama kurtarma çalışmalarında sadece İstanbul'da değil, depremden etkilenen diğer bölgelerde de büyük yararlılıklar gösterdi. Tüpraş yangını ve Aksa'daki gaz sızıntısına müdahale edenlerin başında itfaiye erlerimiz geliyordu. Yalova ve Gölcük'le İstanbul arasında İDO feribotlarımız bir deniz köprüsü oluşturdu. Körfezde yayılan petrolün temizlenmesi noktasında ise çevre koruma dairemizin üç gemisi görev başındaydı. Sağlık ekiplerimiz, mobil sağlık istasyonları ile afet bölgesindeydi.’’

  Deniz yoluna önem

  İstanbul'un kent içi ulaşım sorununun çözümü için denizyolunda yararlanmaya önem verildiğini, Şehir Hatları İşletmeleri ve Devlet Demiryolları ile kent içi ulaşımı koordinasyonu konusunda görüşmelerin sürdürüldüğünü de belirten Gürtuna, İstanbul Metrosu konusunda da şunları söyledi:

  ‘‘Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği en büyük projelerden biri olan İstanbul Metrosu projesi üç aşama olup, birinci aşaması olan Taksim-4'ncü Levent hattının inşaatı tamamlanarak, bu hatta deneme seferlerine başlanmıştır. Bu hattın elektro-mekanik aksamı çalışmalarıyla ilgili 50 milyon dolarlık keşif artışı olmuştur. Bilindiği gibi bunun için gereken kredi, belediyemizce bulunduğu halde Hazine'den krediye onay çıkmadığı için bu büyük projenin tamamlanması gecikmiştir.’’

  Gürtuna, su sorunu hakkında da şöyle konuştu:

  ‘‘İSKİ'nin gerçekleştirdiği yatırımlar sayesinde su kaybı yüzde 65'ten yüzde 30'a inmiştir. Adalar dahil İstanbul'un her yanına artık kesintisiz su verilebilmektedir. İSKİ'nin projeleri ile barajlar, regülatörler, kuyular, içme suyu arıtma tesisleri, su şebekeleri, içme suyu isale hatları, su hazneleri, terfi merkezleri, atık su şebeke inşaatları gibi büyük hizmetler İstanbul'a kazandırılmış bulunmaktadır. Bilim adamları ve uzmanların öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz projeler ve yaptığımız yatırımlarla şehrin su problemini önemli ölçüde çözmüş durumdayız.’’

  Gürtuna, İstanbul'un havasının, denizinin ve Haliç'inin temizliği, çöp alanlarının yeşil alanlara dönüştürülmesi, kentin ağaçlandırılması, yeni yeşil alanlar oluşturulması gibi çevreyle ilgili çalışmalardan da söz etti.

  Bu arada, duman, ses ve ışıklar arasında yapılan multivizyon gösterisinin yapıldığı, konuklara, belediye ve İSKİ'nin proje ve icraatlarını anlatan birer kitapla, birer çam fidanının armağanı edildiği 500 kişilik toplantının 41 milyar liraya malolduğu öğrenildi.

  Zemini dinliyoruz

  Basın toplandısında olası bir deprem tehlikesine karşı belediye olarak gerekli tüm önlemlerin alınmakta olduğunu da belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 500 kişilik Acil Kurtarma Ekibi, Fatih, Kartal, Avcılar, Şişli ve Kavacık'ta deprem müdahale merkezleri ile 38 noktada kurtarma merkezi kurulduğunu anlattı. Gürtuna, sekiz noktada deprem kayıt istasyonu ve bir sismograf ağı oluşturularak kentin zemininin dinlendiğini de söyledi. Gürtuna, İSKİ, İGDAŞ ve Sağlık Teşkilatı'nın da konularıyla ilgili her türlü önlemi almakta olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı