BALIKESİR HABERLERİ

Yaşama Yol Ver

IHA
08.10.2015 - 17:28Son Güncelleme :

ATKAÖY İLKOKULUNDA 112 MİNİK PROJESİ TANITILDI

IHA

Öğrencilerin Acil Sağlık Hizmeti konusunda temel bilgilerle donatılmasını amaçlayan ve 20 ilçede uygulanacak olan “Minik 112” projesinin tanıtım programı Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Servet Kocagöz’ün katılımıyla Atköy İlkokulu’nda gerçekleştirildi.
Atköy İlkokulu Müdürü Banu Akgün’ün açılış konuşmasının ardından Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Servet Kocagöz yaptığı açıklamada "112 Sağlık hizmetlerinde farkındalık yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlardan en önemlisi Minik "112". Bu yıl inşallah bu eğitimi bütün okullarımızda vereceğiz. Bu eğitimdeki amacımız çocuklarımız 112’yi nasıl, hangi durumda arayacaklar bunu bilmelerini sağlamak istiyoruz. Bu küçük yaştaki fidanlarımızın 112’yi hangi durumlarda aramaları gerektiğini anlatırsak, ambulansa yol vermenin aslında hayati bir olay olduğunu, hayatın kurtulmasına sebep olmak olduğunu eğer biz küçük çocuklarımıza öğretebilirsek biz acil sağlık hizmetlerinin daha başarılı olacağına düşünüyoruz"dedi.
Balıkesir’de 112 hizmetlerine başlandığında 27 istasyon olduğunu ve ortalama 47 bin acil çağrıya hizmet verdiklerini hatırlatan Kaocagöz " istasyonumuz vardı ve ortalama 47 bin acil çağrıya hizmet vermiştik. Şimdi 43 istasyonumuz var, yıl sonuna kadar yaklaşık olarak 95 bin vakaya hizmet vermiş olacağız. Acil sağlık hizmetlerinin hem niteliğini arttırıyoruz, paletli ambulanslardan tutun, motosikletli ambulans deniz, uçak ambulansları ile hizmet çeşitliliğimizde arttırıyoruz. 24 saat hizmet veren 112 sevdalısı arkadaşlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum, onlar en zor şartlarda Balıkesir halkının hizmetindeler. Biz günlük 6 bin civarında çağrı alıyoruz, bunların 500 tanesi medikal, ama esasen 112’nin gitmesi gereken vaka sayısı aşağı yukarı 400-450 civarında. Gereksiz yere bir meşguliyet söz konusu. Biz bu tür eğitimlerle lüzumsuz çağrıların önüne geçeceğimize inanıyoruz. Bunun bir sonraki aşaması olarak da nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10’nuna afetlerde ilk yardım eğitimi vereceğiz"şeklinde konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ise "Bugün Sağlık Müdürlüğümüzle ortaklaşa olarak birlikte gerçekleştireceğimiz 112 Minik Acil projesinin tanıtımı için buradayız. Farkındalık oluşturulması adına bu projenin tanıtılması çok önemli"dedi.
Konuşmaların ardından 112 çalışmaları hakkında öğrencilere bilgiler verilerek, bir yaralının olduğunun 112’ye bildirilmesi ve ambulansla gelen ekiplerin yaptığı ilk müdahaleler tatbiki olarak öğrencilere sunuldu. Sunumun ardında etkinlik 112 ekiplerinin öğrencilere çeşitli hediyeler vermesi ile son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Yaşama Yol Ver hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaşama Yol Ver haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı