"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Yaşam Reçeteleri: Yo-Yo diyeti

Popüler diyetler, dayanması güç, lezzetsiz, aç bırakan bir beslenme planı sunuyor. Bu diyetler bırakıldıktan sonra da verilen kilolar hızla geri alınıyor. Bu tür diyetlere “yo-yo diyetleri” adı veriliyor.

Bir haftada 4 kilo verdiren mucize (!) diyetlerin sayısı çoğaldıkça kilolu sayısı da artıyor. Bir yıl önce gündemde olan “mucize diyet” ertesi yıl “geçersiz” veya “başarısız” ilan ediliveriyor. Uygulayanlar “ayıplanıyor”, başarısız olanlar yaz sofralarının dedikodusu haline geliyor.

Dr. Atkins’i hatırlıyor musunuz? Merhum son yıllarını Amerikan tıp camiasından dışlanarak geçirdi ama her yıl yeni bir taklidi ortaya çıkıyor. Bu ‘çakma Atkins’lerin ömrü de kısa oluyor.

Bunun birinci nedeni, bu tip diyetlerin “kişiye özel” hazırlanmaması, herkesin “aynı pakete” konması ve önerilerin “bilimsel” değil “ticari” olmasıdır.

Her diyet az veya çok ama mutlaka bir miktar kilo verdirir. Ne var ki o diyet “kişisel” ve “bilimsel” değilse yani kilolu bireyin yaşını, cinsini, ekonomisini, ağız tadını, yaşam biçimini ve de yağlanmasının biyolojik temellerini dikkate almadan hazırlanmış ise verilen kilolar kısa bir süre sonra fazlasıyla geri alınır.

Özellikle popüler-ticari diyetler uzun dönemde işte bu iki nedenle işe yaramıyor, bedenler yerine cüzdanlar inceliyor! Bu arada metabolizmalar arızalanıyor, psikolojiler bozuluyor. Diğer bir neden de “diyet” sözcüğünün “belirli süre uygulanan tatsız, tuzsuz ve de keyifsiz bir beslenme tarzını” anımsatması.

Diyetler genelde belirli bir süre uygulanabilen dayanması güç, yavan, lezzetsiz, aç bırakan bir beslenme planı sunuyor. Bu planlar bırakıldıktan sonra da verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor. Ayrıca neredeyse tamamı sizi “kilo vermeye” odaklıyor. Verilen kiloları korumaya yönelik öneriler pek önemsenmiyor. Neticede hangisi olursa olsun, o diyet bırakılınca verilen kilolar geri alınıyor. Diyetçiler kulübünde sohbet eden kronik diyetçilerin literatüründe bu diyetlere “yo-yo diyetleri” adı veriliyor.

BİR CEVAP - DİYETİSYEN NİLÜFER BAYRAM

Diyeti bırakınca hemen kilo alıyorum

Eğer böyle bir şikayetiniz varsa siz kesinlikle yanlış yoldasınız demektir. Beslenme programı size özel hazırlanmalıdır. Yani önerilen beslenme planına zorluk çekmeden ve keyif alarak uyabilmelisiniz. Özetle sıralayacak olursak size verilen diyetin hiç dışına çıkmıyorsanız ve aylardır hep aynı şeyleri yiyorsanız bu sorun yaratabilir. Diğer sebep ise, kaçamak yaparken diğer öğünlerde ne yediğinize dikkat etmiyorsanız veya üst üste birkaç gün diyetin dışına çıktıysanız da kilo artışı olabilir. Çözüm;
- Beslenme programınızın dışına çıkmanız gerekirse karşılığında ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
- Daha fazla kalori alımı oluyor ise kalori harcamanızı arttırın.
- Üst üste kaçamak yapmayın.

X