"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yaşam kadınlarımız için engelli koşu

SEÇME ve seçilme hakkını elde eden kadınlarımız ne yazık ki 2009 yılında kendi işini, eşini okulunu seçme durumunda değil. Bunları seçmeyi başaranları da bulundukları görevde kadın olduğu için seçmeyenler engeli var.

Aslına bakarsanız kadınlarımızın hayatı engelli koşu gibi. Kaç metre diye sorarsanız işte o konuda bilgimiz yok.
Tüm dünyada farklı biçimlerde ve farklı oranlarda da olsa, kadınlar, kendi yaşamlarını doğrudan biçimlendirebilmek için savaş vermektedir. Bunun en önemli nedeni kadınların, kendilerini doğrudan etkileyen politika ve kararların gerek oluşum süreçlerinde ve gerekse de, bu kararların uygulanması sırasında etkin olamamalarıdır. Kadınlar yaşamın her alanında (eğitim, çalışma yaşamı, aile yaşamı, sağlık vb) ağır sorunlarla mücadele ederlerken, bu sorunları ortadan kaldıracak politika ve programların geliştirilmesi, gerekli kaynakların ayrılması ve faaliyetlerin yürütülmesi erkekler tarafından yapılmakta ve böylece de eşit koşullarda paydaş olması gereken iki gruptan biri tamamen görünmez kılınmaktadır.
İşte bu şartlar altında; Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e en derin saygılarımızla 5 Aralık 1934 tarihinde kabul edilen kadınlarımıza Seçme ve seçilme hakkının verilişinin 75. yılını kutluyoruz.
Türkiye’de kadınlar, yasal olarak seçme ve seçilme hakkına çok yıllardır sahip olmalarına rağmen, kadın temsiliyetinin siyasal ve yönetsel alanlarda ki düşüklüğü kabul edilecek gibi bir durum değildir. Türkiye, 2000 yılında parlamentoda kadın temsil oranı açısından dünya sıralamasında 143. sıradayken 2004 yılında, 150. sıraya düşmüştür. Türkiye, TBMM’nde ve hükümette yer alan kadın bakan ve milletvekili sayısı bakımından, başta AB ve OECD ülkeleri olmak üzere, gelişmekte olan bazı ülkelerden daha geri bir pozisyondadır. Bugün, İsveç, Norveç, Danimarka gibi bazı ülkelerde kadınların temsil oranı %40’ları ve bakanlar kurulunda ise %50’leri oluştururken; ülkemizde kadınların temsil oranı TBMM’de % 9.01 oranında olması ve bu durumun önemli bir gelişme olarak addedilmesi düşündürücüdür. 550 üyesi olan Türk parlamentosuna girmeyi başaran 50 kadın milletvekilinin sadece ikisi komisyon başkanlığına, 12 tanesinin ise komisyon divanlarına seçilmesi, kadının siyasi karar alma mekanizmalarına eşit olmayan erişiminin diğer bir kanıtıdır.
Diğer yandan, Yerel Yönetimlerde ki durum, parlamentoda ki durumdan da daha vahimdir.
‘Demokratikleşme’ ve ‘Çağdaşlaşma’ gibi demagojik sözleri sıklıkla kullanan siyasi parti liderlerinin, kadınların siyasette ve yerel yönetimlerde temsili yönünde ağırlıklarını koymalarının tam vakti olduğu düşüncesi içerisinde, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak başlatmış olduğumuz “Siyasette Kadın–Erkek Eşitsizliği Kota İçin İmza Kampanyası”na katılıma davet ediyoruz. www.tkdf.org.tr adresinden ulaşacağınız bu kampanyaya vereceğiniz destek nüfusumuzun %50 sini oluşturan kadınlarımız için hayati önem taşımaktadır.
? Canan GÜLLÜ
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı

Müşteriye hizmette bir iyi bir kötü örnek

PANORA AVM’de bir güzellik bir çirkinlik yaşadım. Kipa mağazasında banka kartımı unutmuşum. İstanbul’daki merkeze haber vermişler ve beni buldular.
Bir ay önce de aynı AVM’deki Dry-man adlı kuru temizleyici de benim için maddi ve manevi değeri olan hırkamı vermiştim. Hırka neredeyse yarı yarıya küçülmüştü. Tabii ki inkar ettiler ve bana hakaret ettiler, beni yalancılıkla suçladılar. Onlar, ülkemizde yapılanların insanların yanına kar kalacağını biliyorlardı. Benim onlarca hırka alacak gücüm olabilir ama onlar her türlü kaliteyi satın alabilirler mi? Orada beklediğim sadece özür dilenmesiydi. İnsanlık adına çok üzülmüştüm. Fakat birinci olaydaki güzelliği görünce hala iyi şeylerin olduğunu bilmek güzeldi.
? Gülseren TUNA

Şehir planlamacılar bu öneriye ne der

BEN Çukurambar semtinde oturuyorum. Bu semtin sabah trafiği yoğunluğu bir çok kez tarafından dile getirildi. Ancak Ulusoy garajı yanındaki devasa demir yığınından bir leş var. Burası Kızılay yönüne gidecekler için bir ızdırap. Aynı şekilde Çukurambar anacaddesi 48. caddenin sonunda da tepe üzerinde de aynı keşmekeş devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt şantiyesinin bulunduğu cadde (Hayat Sebla Evleri yanı) bir alt geçit ile Balgat’a bağlansa (bir yonca dönüşü ile Konya yoluna ve de Balgat’ın içine) sanırım büyük rahatlama olur. Zira yonca dönüşü için alt geçit eğimi de çok müsait, Konya yolu kenarında kalan arazi de boş ve müsait.
Şehir plancıları bu düşünceyi değerlendirirse iyi bir çözüm olacağını düşünüyorum.
? Fuat KUTSAL

X