Gündem Haberleri

  Yasalara evet ertelemeye hayır

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küskünlerin FP ile işbirliği yaparak TBMM'yi olağanüstü toplamasına tepki vermeyen CHP, bugünkü Genel Kurul çalışmalarına katılma kararı aldı. CHP, hükümetin düşürülmesi ve seçimlerin ertelenmesi girişimlerine destek olmamayı da kararlaştırdı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Kumbaracıbaşı dün düzenlediği basın toplantısında, gündeme gelecek yasa önerilerini CHP'nin ilkeleri doğrultusunda değerlendireceklerini bildirdi. Kumbaracıbaşı, ‘‘Zaten bu yasaların çoğu, bu hükümetin vaadettiği yasalardır. Bunları çıkarma olanağı olursa katkı yaparız’’ dedi. Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılmasıyla ilgili 312'nci madde tartışması konusunda ise Kumbaracıbaşı, ‘‘Bu tasarı, Ecevit'in de içinde bulunduğu eski hükümetin Meclis'e getirdiği tasarıdır. Hükümet sahip çıkar da gündeme getirirse değerlendiririz’’ dedi. Meclis'in toplanması konusunda CHP'yi suçlayan ANAP, DYP ve DSP'yi yanıtlayan Kumbaracıbaşı, ‘‘Saçma sapan politika içine düştüler. Küskünleri Meclis'e kendileri getirdi. Demek ki evde liste yapmak sağlıklı değilmiş’’ diye konuştu.

  CHP milletvekilleri seçimin ertelenmesi ile 312'nci maddeyi değiştirme önerilerine ret oyu verecek. Buna karşın küskünlerle FP ittifakı hükümeti düşürmek amacıyla gensoru verirse, CHP Meclis'e girmeyecek.

  DSP: İBRETLE İZLİYORUZ

  DSP Grup Başkanvekili Ali Günay da, merkez sağ ve merkez solda yeralan bazı küskün milletvekillerinin bu oyuna gelmelerini ibretle izlediklerini söyledi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Ilıksoy ise FP ile küskünlerin, görünürdeki amaçları ile gerçek amaçlarının farklı olduğunu bildirdi. Liderler sultası ile adayların belirlendiği iddialarına da yanıt veren Ilıksoy, ‘‘Bu iddiada bulunanlar, liderler sultası sayesinde milletvekili seçildiklerini unutmasınlar’’ hatırlatlamasında bulundu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı