Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasal 'sahteler' sergileniyor

  Nazan MENGÜ
  16 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 1997 - 00:01

  İstanbul,önümüzdeki günlerde ilginç bir sergiye evsahipliği yapacak. Herkese Bir Gaugin adlı bu sergi, 20 Ekim'de Hyatt Regency Balo Salonu'nda açılıyor. Serginin en önemli özelliği, Gaugin, Cezanne, Modigliani, Lautrec, Van Gogh, Monet, Renoir, Picasso ve Dali gibi usta ressamların yaklaşık 300 tablosunu biraraya getirmesi. Ama bu yapıtların hiçbiri orijinal değil. Tüm tablolar, İtalya'da bulunan Le Musee Imaginaire'de (Tasarım Müzesi) görev yapan 65 ressamın çalışması.

  Elizabeth Taylor, Frank Sinatra, Arnold Schwarzenegger gibi ünlülerin de çalışmalarına çok rağbet ettiği Le Musee Imaginaire'in bünyesindeki ressamlar, ünlü tabloları, teknik ve malzeme açısından aslından farksız bir biçimde yeniden yapıyorlar. İtalya Kültür Bakanlığı'nın onayladığı bir sertifikayla da tablolar satışa sunuluyor. Sonuçta, yapılan tablolar ‘‘sahte’’ muamelesi görmüyor. Üstelik de sanatseverler bu tabloları orijinalinden çok daha ucuz bir fiyatla satın alabiliyorlar.

  Sergiyi Türkiye'ye getiren Gülmen Kimyasal Maddeler Genel Müdürü İlker Mengi, ‘‘Böyle bir sergiyi ilk kez yurt dışında gördüm. Gerçekten ilginçti. Böyle bir sergiyi Türkiye'de de açmaya karar verdim.’’

  Yaklaşık 300 tablonun yeraldığı sergi, 24 Ekim'e kadar sürecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı