Yasaklı film 43 yıl sonra ekranda

Gülbahar KARAKUŞ
19 Mayıs 2013 - 00:17Son Güncelleme : 19 Mayıs 2013 - 00:17

İngiliz yönetmen Peter Collinson’ın tamamını Türkiye’de çektiği ve o dönem yayın yasağı getirilen “Paralı Askerler” filmi 43 yıl sonra ilk kez Türkiye’de gösterilecek.

1970 Yılında tamamı Türkiye’de çekilen, başrollerinde Amerikalı oyuncular Charles Bronson ve Tony Curtis’in yanı sıra Fikret Hakan ve Salih Güney’in rol aldığı film iddialara göre Atatürk düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle yayınlanmamıştı. Salih Güney, o dönem Saklambaç Gazetesi Yazı İşleri Müdürü’nün yönetmen Collinson’la röportaj yapmak istemesi ve yapamaması sonucu film hakkında olumsuz haberler yaptığını iddia etti.  Film hakkında o dönem yapılan olumsuz haberlerin bir kaynağının da tiyatrocu Engin Cezzar olduğunu söyleyen Güney, o dönem kendisinin ve Fikret Hakan’ın vatan haini ilan edildiğini söyledi.

Yasaklı film 43 yıl sonra ekranda

‘Paralı Askerler’ filmi 26 Mayıs Pazar günü, 21.40’ta D-SMART’TA.
Filmin konusu: “1970 yapımı ‘Paralı Askerler’ (You Can’t Win ‘Em All), 1922’de geçiyor. İki eski ABD’li askerin Ege kıyılarına gelmesiyle başlayan film, tek amaçları ellerindeki silahları satmak olan iki kafadarın kısa zaman içinde Kurtuluş Savaşı’nda, Türk tarafında aktif görev almalarını konu alıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı