Gündem Haberleri

  Yasaklanan oyun yeniden sahnelenecek

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 15:48 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Selçuk İlçesi'nde kaymakamlığın yasaklamasının ardından açılan davanın kazanılması sonucu, Hasan Öztürk'ün yazdığı “Babalar” isimli tiyatro oyununun ilçede yeniden sahneleneceği bildirildi.

  CHP İlçe Başkanı Bekir Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selçuk Belediyesi'nin bünyesindeki Efes Tiyatrosu'nun “Babalar” isimli oyunu daha önce iki kez Selçuk'ta olmak üzere diğer çevre ilçelerde de sahnelediğini belirtti.

  Gündüz, oyunun Selçuk Kaymakamı Hayri Sandıkçı'nın talimatıyla oluşturulan komisyonun eserle ilgili öne sürdüğü “dinsel terimler ve kavramların mizah konusu yapıldığı ve dini inançları rencide edici, nahoş söylemlerin mevcut olduğu, argo ve müstehcen hareketler ve söylemlerin bulunduğu” gerekçesiyle 11 Ocak'ta yasaklandığını hatırlattı.

  Selçuk Belediyesi Spor Kulübü Derneği'nin, İzmir 2. İdare Mahkemesi'ne açtığı yürütmeyi durdurma davasını kazandığını kaydeden Gündüz, aylar önce oyunu sahnelemek istedikleri sırada yasak getirildiğini belirtti.
  Gündüz, oyunu yeniden sahnelemeyi demokrasi adına bir görev bildiklerini söyledi.

  Oyunun ilçe teşkilatının kültür etkinlikleri kapsamında 15 Ekim Cumartesi akşamı Selçuk Efes Tiyatro Salonu'nda ücretsiz sahneleneceğini kaydeden Gündüz, “Tüm Demokrasi aşıklarını ve tiyatroseverleri bu etkinliğimize bekliyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı