ANKARA HABERLERİ

Yasak sonrası gerilim filmi

Mert Gökhan KOÇ
01.11.2017 - 16:31Son Güncelleme :

Hürriyet Ankara, cam filminin serbest bırakılmasına ilişkin yönetmeliğin 2016’da yayımlanmasından bir yıl sonra yürürlükten kaldırılmasıyla ortaya çıkan süreci, trafik kanununu ve araç sahiplerinin tepkilerini araştırdı.

Mert Gökhan KOÇ

Ankaralı sürücülerin geçen hafta en çok araştırdıkları konu, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yasaklanan ‘cam filmi’ oldu. Sosyal medyada da çok konuşulan ‘cam filmi’ konusunda vatandaşlar, polisin kestiği cezaları paylaşarak uygulamaya isyan ettiler.
Ankara’da son bir haftada 970 araca cam filmi cezası uygulandı. Cam filmi cezası yazılan araçların yüzde 80’ine ise standartlara uygun egzoz bulunmadığı için ayrıca cezalar kesildi. İşte, tüm detaylarıyla ‘cam filmi’ uygulaması:

MUAYENEDEN GEÇİYOR POLİSLERE TAKILIYOR

Geçen hafta itibarıyla uygulanan yasağa rağmen cam filmli araçların muayeneden geçmeleri tepki çekiyor. Sosyal medyada cam filmi yasağı başlıkları altında düşüncelerini paylaşan vatandaşlar, polislerin ceza kesmelerine rağmen araçların cam filmleriyle muayeneden ‘hafif kusurlu’ olarak onay almalarının büyük bir çelişki olduğuna vurgu yapıyor.

SÖKTÜRMEYEN ARAÇLAR TRAFİKTEN MEN EDİLİYOR

Cam filmi olan araçlara trafik ekipleri tarafından 206 TL idari para cezası kesiliyor. Cezayı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenlere ise yüzde 25 indirim uygulanıyor. Trafik ekiplerince cam filmi yasağı nedeniyle ceza yiyen sürücüleri bir başka süreç daha bekliyor. Cezanın ardından 7 iş günü içerisinde aracındaki cam filmlerini söktürmeyen araçlar trafikten men ediliyor.

FABRİKA ÇIKIŞLI OLAN DA CEZA KESİLDİĞİNİ SÖYLÜYOR

Sürücülerden bazıları ise araçlarının camlarında film olmadığı halde fabrikasyon şekilde karartmalı camlara ceza uygulanmasına tepki gösteriyor. Camların kenarında bilgi kodları olarak R43 ve E harflerinin yer aldığı camlarda karartmalı camların V harfiyle belirtildiğini ifade eden sürücüler, polislerin bu bilgilerden habersiz olduklarını ve ceza yazdıklarını sosyal medya üzerinden paylaşarak şikâyet ediyor.

Yasak sonrası gerilim filmi

SERBEST OLAMADAN İPTAL EDİLDİ

26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmelikle, bir yıl sonra yani 27 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takılması, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Ancak çok tartışılan cam filmi ve renkli cam yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı gerekçesiyle henüz yürürlüğe girmeden birkaç gün önce iptal edildi.

Etiketler: trafik polisi , muayene

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yasak sonrası gerilim filmi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Kasım 2017 tarihinde saat 16 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yasak sonrası gerilim filmi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı