Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasak bölgede izinsiz uçtular

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

  Kocaeli'nin Körfez İlçesi'ndeki, Tüpraş'a 500 metre uzaklıkta bulunan Körfez Yarış Pisti üzerinde önceki gün gösteri uçuşu yaparken yere çakılan ve amatör pilot Faruk Utku ile fotoğraf sanatçısı Ahmet Kayacık'ın ölümüyle sonuçlanan uçak kazasında, uçakların uçtuğu bölgenin yasak ve ‘Notamlı’ bölge olduğu ortaya çıktı. Kanatlarında Pirelli logoları taşıyan iki uçağın, yarış organizasyonu yetkililerinin yanı sıra diğer yetkililerden de izin almadan uçtukları belirlendi.

  İzmit' Köseköy’de kurulu Donanma Komutanlığı'na bağlı Deniz Hava Üs Komutanlığı yetkilileri, Tüpraş'ın da bulunduğu alanın uçuşa yasak ve ‘Notamlı’ bölge olduğunu açıkladılar. Askeri yetkililer, zorunlu olmadıkça bu bölgenin uçuşa kapalı olduğunu, zorunlu hallerde ise ancak 3 bin feet (yaklaşık bin metre) yüksekten uçulması gerektiğini söylediler. Cengiz Topel Askeri Havalimanı yetkilileri de, ‘‘Bu bölgede yapılacak uçuş öncesi izin alınması gerekirdi. Böyle bir başvuruda bulunulsa bile, izin verilmezdi. Uçuş tamamen izinsiz gerçekleştirilmiş’’ dedi.

  Türk Pirelli Basın Danışmanı Ertuğrul Cebbar, uçağın bilgileri dışında bölgede bulunduğunu ve Faruk Utku'nun Pirelli çıkartmalarını kendi tasarrufu olarak uçağa yapıştırdığını söyledi.

  Utku ile Kayacık'ın otopsi raporu ‘Uçak düşmesi sonucu yanarak ölüm’ olarak hazırlandı.

  Cenazeler öğlen saatlerinde İzmit Devlet Hastanesi'nden alındı. Ölenler için İstanbul'da Sivil Havacılık önünde bir tören yapılacağı, Faruk Utku'nun cenazesinin bugün Yalova'da, Ahmet Kayacık'ın İstanbul Teşvikiye Cami'nde kılınacak namazdan sonra toprağa verileceği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı