Ege Haberleri

EGE

  Yasağa rağmen parka devam

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  23 Aralık 2014 - 01:21Son Güncelleme : 23 Aralık 2014 - 12:52

  TRAFİKTE en büyük sorunlardan biri hatalı park ve duraklamalar. Otomobil sayısının giderek artmasına karşın park yerlerinin aynı oranda olmayışı sorunu giderek büyütürken, trafikte de yoğunluğa neden oluyor.

  Bu arada aracını rastgele bırakanlar, uyarı ve para cezası yeme riskini göze alıyor. Bu yer bazen kaldırım oluyor, bazen de engelliler için ayrılmış bir park yeri... İtfaiye girişleri ve kavşak giriş çıkışları da en sevilen yasak yerlerden bazıları. Bu sürücüler çoğu zaman kısa bir süre kalacaklarını düşünerek yakalanmamayı umuyor. Bazıları ise park yeri aramaktansa ceza ödemeyi baştan kabulleniyor.

  Yasağa rağmen parka devam


  İki katına çıktı
  İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, bu yılın 11 aylık döneminde 212 bin 823 yanlış park ve duraklama cezası kesildi. Bu sayı geçen yılın aynı dönemi için 162 bin 133’tü. Yetkililer, ceza yazmanın ve vatandaşların araçlarını hatalı park etmelerinin kısır döngü halini aldığını söyledi, şöyle dedi: “Ceza yazmada artış var ama trafikteki yoğunluk da aynı. Bu da şunu gösteriyor, vatandaşlar cezaya rağmen araçlarını yine yasak yerlere bırakıyor. 80 TL ceza yazılıyor ancak yasa gereği 15 günde ödenirse yüzde 25’i düşüyor. Biz ceza kesmeye, onlar hatalı park etmeye devam ediyor. En çok Gazi, Fevzi Paşa ve Cumhuriyet bulvarlarında ceza kesiliyor. Mücadele için bu bölgede ekiplerden ayrı yaya görevliler var. Ayrıca, Karşıyaka’da da bisikletli timler sahilde çalışma yapıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı