Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasağa karşı türban

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.03.1999 - 00:01

  Milletvekili adaylığı reddedilen Erbakan, Meclis'i toplantıya çağıran küskünlere destek verirken birkaç kuş birden vurmak istiyor. Bir yandan partiler açısından ‘‘Şartları eşitlemeye çalışıyor’’, diğer yandan kendisi için konulan yasağı pazarlık konusu yapmaya çalışıyor. Erbakan, türbanlı adayları çekerek, 18 Nisan sonrasında kriz çıkmasını önlemeye karşılık, adaylığına ilişkin yasağın kalkmasını talep ediyor.

  Kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan, küskünlerin Meclis'i toplayıp, seçimleri erteleme girişimlerine destek verme gerekçesini, ‘‘Ben, partiler arasında bugün yaşanan eşitsizliği ortadan kaldırıp, şartları eşitlemeye çalışıyorum’’ diye açıkladı.

  Erbakan, yakın kurmaylarına yaptığı değerlendirmede, bugün siyasi partilerin seçimlere eşit olmayan şartlarda gittiklerini belirterek, partiler arasındaki rekabet konusundaki eşitsizliğe örnek olarak da, kendisinin partisinin başında olamadığı gibi, seçimlere bile katılamamasını gösterdi. Erbakan'ın, İstanbul eski büyükşehir belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasağını da aynı şekilde gösterdiği öğrenildi.

  Erbakan'ın yakın bir kurmayı bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Erbakan, bu girişimiyle aslında kişisel bir çıkar peşinde koşmuyor. Aslında yaptığı siyasetin bugün içinde bulunduğu çarpıklığı giderip, normalleşmeyi sağlamaya çalışıyor. Çünkü, seçimlere gidilirken, duruma bakıldığında, partiler arasında eşitsiz bir yapı göze çarpıyor. Örneğin FP, gerçek lideriyle seçimlere katılamıyor. Hatta, ömrünün neredeyse yarısını siyasete vermiş bu kişi, bağımsız olarak bile seçime katılamıyor. İstanbul'u ele alırsak, FP, burada da baştan bir haksız rekabet içinde bulunuyor. Çünkü, Erdoğan gibi bir adayını yasağı nedeniyle seçime sokamıyor. Yasaklı olmasa Erdoğan'la FP İstanbul'u silip-süpürür. Ama şimdi, yarışa geriden başlamak zorunda kalıyor. İşte Erbakan'ın da aslında yapmak istediği, şartlar uygun olduğu takdirde, hem Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından önem taşıyan bazı adımların atılmasını sağlamak, hem de siyasetteki bu eşitsizliği ortadan kaldırıp, normalleşmeyi sağlamak.’’

  FP kulislerinde, Erbakan'ın, siyaset yasağının kaldırılarak, bağımsız milletvekilliğine olanak sağlanması halinde, seçimler öncesinde büyük kriz yaratan ‘‘Türbanlı vekil’’ ısrarından da vazgeçebileceğinden konuşuluyor. Kulislerde, bu konuda şu değerlendirme yapılıyor:

  ‘‘FP listelerine seçilebilecek sıradan iki türbanlı adayın konulması süreci dikkatle incelenirse, bunun aslında ciddi bir pazarlık kartı oluşturduğu gözlenir. Çünkü, başta böyle bir kararlılık yoktu, bu isimler listelere son anda eklendi. Eklenmesinde de, partinin değil, hocanın insiyatifi rol oynadı. Bununla, aslında birtakım yerlere önemli bir mesaj verilmiş oldu. Şimdi, hocanın yasağı kalktığında, aslında bu mesajın yerine ulaştığı ve ciddiye alınıp, gereğinin yapıldığı anlaşılmış olacaktır. Bu durumda da, türbanlı aday gösterme gerekçesi ortadan kalkacaktır. Dikkat edilirse, seçilecek sıradan aday gösterilen Merve Kavakçı ve Ayşenur Tekdal'ın ne adaylık talepleri, ne de beklentileri vardı. Yeni hazırlanacak aday listesinde isimlerinin çıkarılması da bu nedenle herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı