Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasadışı dinleme yok

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İstanbul Valisi Erol Çakır'ın telefonlarının yasadışı dinlendiği başvurusu üzerine müfettişlere talimat verdiğini, ancak henüz soruşturma raporunun tamamlanmadığını söyledi.

  Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada, şu ana kadar telefonların yasadışı dinlendiğine ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı öğrenildi. Ancak şüphe ve iddialar üzerine İstanbul İstihbarat Şubesi'nde görevli bazı polislerin yeri değiştirildi. Yücelen, ‘‘Henüz soruşturmanın sonucu bana intikal etmedi. Dolayısıyla soruşturmanın sonucu hakkında bu aşamada birşey söyleyemem’’ dedi. Yücelen, ‘‘Bundan bir süre önce İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nin mahkeme kararı olmadan dinleme yaptığına dair duyumları olduğunu bize bildirdi’’ dedi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  MÜFETTİŞLER ARAŞTIRIYOR

  Soruşturma açılması talimatını verdim. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı müfettişler İstanbul'a gittiler.

  AÇIKLAMIŞTIM

  İçişleri Bakanlığı görevine başlar başlamaz yaptığım açıklamada, yasadışı dinleme olaylarının olmaması için önlem alınacağını söylemiştim. Müfettişler, telefon dinleme faaliyetlerini denetlediler.

  İLLEGAL DİNLEME YOK

  Bu denetlemelerde yalnızca bir yerde, daha dikkatli davranılması gereken durumla karşılaşıldı. Uyarılar yapıldı. Onun dışında, benim dömemimde şu ana kadar illegal dinleme yapıldığına dair hiçbir işarete rastlanmadı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı