Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasada devlet hilesi

  Okan KONURALP Oya ARMUTÇU
  17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Danıştay’ın iptal ettiği planda ufak bir değişiklik yaparak, ayrı bir şey projeymiş gibi işe devam etmek istiyorlar. Daha da üzüntü verici olan bu hileyi bizzat devlet görevlilerinin yapması.

  VAKIF Fransa’dan bir profesör çift geldi, davayı tez konusu yaptı. "Dünyada böyle bir olayda başarılı olan bir örnek yok" dediler ve üniversitede ders olarak okutacaklarını belirttiler.

  ENERJİ Piyasası Denetleme Kurulu’nun Danıştay’ın "Fırtına Vadisi’nde santral yapılamaz" prensip kararına rağmen 10 kilometre aşağıda hidroelektrik santralı yapımına onay vermesi yine Danıştay’da davalık oldu. Bu santralın da örnek karar ışığında yargıdan dönmesi bekleniyor. CHP Artvin Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Yüksel Çorbacıoğlu, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK), Danıştay’ın iptal kararına rağmen Rize’deki Fırtına Vadisi’nde yeni bir hidroelektrik santral (HES) kurulması onayı vermesine, "Kanuna karşı hile yapıyorlar" sözleriyle tepki gösterdi.

  Çorbacıoğlu, benzer enerji santrallarının Karadeniz’in tüm sularında yapımı düşünüldüğünü ve Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı projelerin yerli ve yabancı şirketler tarafından kapatılmış durumda olduğunu vurguladı. Çorbacıoğlu, "HES’lerin yapımı planlanırken de çevre hiç dikkate alınmıyor. Sadece enerji ve para hesabı yapılıyor. Bu duruma karşı yasal haklarını kullanan yerel örgütlerin almayı başardığı iptal kararlarına karşı da hile yöntemi uygulanıyor" dedi.

  SONUNDA YÜCE DİVAN’A GİDERLER

  Çorbacıoğlu, "Danıştay kararına rağmen yeni bir onay verilmesi, kanuna karşı hile yönteminin en somut örneği. Danıştay’ın iptal ettiği planda ufak bir değişiklik yaparak, ayrı bir şey projeymiş gibi işe devam etmek istiyorlar. Daha da üzüntü verici olan bu hilenin bizzat devlet ya da kamu görevlilerinin tarafından yapılmış olması" dedi. Çorbacıoğlu, "AKP hükümeti, geçmiş dönemin bazı siyasetçilerini sahil yoluyla ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan’a göndermişti. Emin olsunlar, AKP Hükümeti’nin konuyla ilgili isimleri de Yüce Divan’a gidecek. Bu yolsuzluk nedeniyle olur mu bilmem; ancak kanuna karşı uyguladıkları hile nedeniyle kesin olacak" uyarısında bulundu. Çamlıhemşin Vakfı adına davayı açan avukatlardan Yaşar Akdeniz ise "Danıştay’ın prensip kararından sonra santraldan vazgeçileceğini düşünmüştük. Yanılmışız" dedi. Akdeniz, Anayasa’ya göre yargı kararlarının Hükümet’i bağladığını ve yargı kararlarına uymamanın da suç olduğunu anımsattı. Akdeniz, "Orman Mühendisleri Odası’nca açılan davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun, Fırtına Vadisi’ne, 1/5 ve 1/25 binlik koruma amaçlı imar planı yapılmadan ülke çıkarı bulunsa bile bölgede santral dahil hiçbir yapılaşmaya girilemeyeceğine ilişkin prensip kararı var. Bu karar ışığında bu santral de zaten yargıdan döner" dedi. Akdeniz, Fırtına Vadisi davasıyla ilgili şöyle dedi: "Yönetmeliğe hüküm koydular ve 100 megavattan küçük santrala ÇED raporu alınmasını kaldırdılar. On kilometre aşağıda 48 megavatlık daha küçük bir santral planladılar. Biz de Çamlıhemşin’in 10 km aşağısındaki 48 megavatlık santrale Enerji Piyası Denetleme Kurulu’nca Sanko Holding’e bağlı Ark Enerji’ye üretim lisansı verilmesi işleminin iptali için Danıştay’da dava açtık.

  Bu davanın dünyada eşi benzeri yok. Fransa’dan bir profesör çift geldi ve bu davayı tez konusu yaptılar. Bana onlar da "Dünyada böyle bir olayda başarılı olan bir örnek olmadığını" söylediler. Üniversitede ders olarak okutacaklarını belirttiler.

  Bir taş ocağı eksikti

  FIRTINA’yı sadece santral tehdit etmiyor. Dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan ve üzerinde yetişen 2 bin 460 ayrı bitki türü nedeniyle Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından "korunması öncelikli" yer olarak belirlenen Fırtına Vadisi, bölgedeki kum ve taş ocaklarıyla da tahrip ediliyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı