ANKARA HABERLERİ

Yasa dışı avcılara ağır para cezası

Hürriyet Haber
21.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Orman Bakanlığı, av sezonunda av ve yaban hayvanlarının yasa dışı yollardan avlamaları halinde avlayana para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Hürriyet Haber

Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde ve Ankara’da bulunan avcılar av sezonunda av ve yaban hayvanlarının yasa dışı avlanmaları halinde ceza ödemeleri pars avlayana 35 bin YTL, ala geyik, kızıl geyik, yaban koyunu ve ayı avlayana ise 18 bin YTL para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. 2007-2008 av sezonunda bakanlık ve Merkezi Av Komisyonu tarafından, koruma altına alınan türler ile belirlenen süreler içinde avlanılmasına izin verilen türler tespit edildi.

AVLANACAK TÜRLER BELİRLENDİ

Buna göre Kara Avcılığı Kanunu hükümleri dışında avlananlara para cezası uygulanacağını belirten bakanlık yetkilileri, "Yaban hayvanlarının avlanma bedeli, et değeri, söz konusu hayvanın bir adetinin üretimi ve doğaya yerleştirilmesi için yapılan masraf, üreme yeteneğinin kaybolmasıyla veya avlanan yaban hayvanının doğadan eksilmesiyle yaşama ortamında meydana gelecek tahribat ve bu nedenle istikbaldeki değer kaybı ile ekolojik dengede meydana gelen bozulma dikkate alınarak, av sezonunda, av ve yaban hayvanlarının yasa dışı avlanmaları halinde uygulanacak tazminat bedellerine ait cetvel belirlendi" dedi. Avcıların kurallara titizlikle uymasının doğanın dengesi açısından önem taşıdığına işaret eden yetkililer, amaçlarının, av ve yaban hayatının korunması, avcılığın düzenlenmesi, av kaynaklarının milli ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesini sağlamak olduğunu kaydettiler.

En yüksek ceza pars avlayana

Nesİllerİnİn tükenmesi tehlikesi bulunan, uluslararası kırmızı listede olan memelilerden pars avlayana 35 bin, ala geyik, kızıl geyik, yaban koyunu ve ayı avlayana ise 18 bin YTL para cezası uygulanmasının kararlaştırıldığını bildiren yetkililer, sırtlan için 12 bin, Akdeniz foku için 8 bin, yaban keçisi için 7 bin, Dorkas ceylanı için 6 bin, su samuru ve yaban kedisi için ise 4 bin YTL para cezası uygulanacağını belirttiler. Avcılık belgesi olmadan avlanmanın cezasının 505 YTL olduğunu ifade eden yetkililer, avlanma pulu almadan avlanmanın cezasının ise 251 YTL olduğunu kaydettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yasa dışı avcılara ağır para cezası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  04:15
 • Guneş
  05:39
 • Öğle
  12:01
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı