Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YAŞ’ta, Erdoğan’a asimetrik psikolojik harekât şikayeti

  ANKARA
  05.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.12.2009 - 10:49

  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında, Başbakan Tayyip Erdoğan’a “son dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yürütülen asimetrik psikolojik harekât” konusunda bilgi verildiği bildirildi.

  Genelkurmay Karargâhı’nda gerçekleşen ve yaklaşık 9 saat süren toplantıya Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanları katıldı. YAŞ’ta “TSK’ya karşı Yürütülen Asimetrik Psikolojik Harekât” başlıklı sunum ile Başbakan Erdoğan’a bilgi verilerek TSK’nın bu konudaki endişeleri aktarıldı. Konu üzerinde yürütülen çalışmaların ardından YAŞ heyeti Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün huzurunda saygı duruşunda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül’ün YAŞ heyeti onuruna verdiği öğle yemeğinin ardından TSK’nın harbe hazırlık durumu Erdoğan’a aktarıldı.
  Bir günlük YAŞ’ın son bölümünde TSK personelinin disiplin durumu incelendi. Burada TSK’nın temel yapısını ve disiplinini bozacak şekilde, irticai tutum ve davranışları tespit edilen iki personelin TSK’dan ayrılmasına oy çokluğuyla karar verildi. Erdoğan ve Gönül YAŞ kararlarına ilkesel nedenlerle muhalefet etti.

  Asimetrik psikolojik harekat nedir

  ASİMETRİK ve psikolojik harekat kavramı Genelkurkmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un geçen haziran ayında irtica ile mücadele planı konusunda düzenlediği basın topaltısında gündeme gelmişti. Orgeneral Başbuğ “TSK’ya karşı medya üzerinden örgütlü, kurgulanmış asimetrik ve psikolojik yıpratma kampanyası var” demişti. Asimetrik Psikolojik Harekat, TSK’nın sahip olmadığı televizyon, internet, basın, dedikodu vb. iletişim kanalları ile halkın ordu hakkındaki genel kanısını olumsuz yönde değiştirme çabası anlamına geliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı