Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YAŞ’ta atılanlara jet dönüş

  Hürriyet Haber
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nden YAŞ kararıyla atılan 1543 subay ve astsubaya dönüş yolu açan yasa tasarısı 48 saatlik bekleme süresi öne çekilerek Milli Savunma Komisyonu’nda görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

  YÜKSEK Askeri Şura (YAŞ) kararıyla TSK’dan atılan subay ve astsubaylara “üniformasız” dönüş yolunu açan tasarı jet hızıyla yasalaşıyor. Bakanlar Kurulu’nda Pazartesi imzaya açılan tasarı, önceki akşam TBMM’ye gönderildi, dün de 48 saatlik bekleme süresi öne çekilerek Milli Savunma Komisyonu’nda görüşüldü. 615 subay ile 928 astsubayı kapsayan tasarı, 50 bin sözleşmeli er görevlendirilmesine ilişkin tasarıyla birleştirilerek oy birliğiyle kabul edildi. Hükümetin, seçimden önce geçirmeyi planladığı tasarıya göre YAŞ’zedeler, yeniden TSK’ya dönüp üniforma giyemeyecek. TSK dışındaki kurumlarda oluşturulacak 1500 araştırmacı kadrosunda istihdam edilecek. Emeklilik hakkını kazananlar ise ikramiyeleri de ödenerek emekli edilecek. YAŞ kararıyla ordudan atılanlar, tasarının yasalaşmasından itibaren 60 gün içinde Milli Savunma Bakanlığı’na dönüş için başvuracak. Bakanlık da başvuruları bir yıl içinde sonuçlandıracak. Başvurusu reddedilenlerin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne itiraz hakkı olacak.

  Gönül, kuvvet komutanının önerisi ve kendisinin imzasıyla ilişiği kesilenler de bulunduğunu, bunların yargıya gitme haklarının olduğunu belirterek, “Ama bazı dosyalar her nedense bu yoldan çıkılarak YAŞ’a getiriliyor. Bunların yargıya gitme hakkı bulunmuyor” dedi. Genelkurmay’a sürekli olarak ihraç taleplerini YAŞ’a değil, bakan onayını içeren normal yoldan getirmelerini telkin ettiklerini de belirten Gönül, “Şimdi normal yoldan da gelse ihraç edilebileceklerin başvurularını reddedeceğiz. Uyuşturucu kullandığı için ihraç edilmiş insanlar var, bunları reddedeceğiz. Ama şu hakkı veriyoruz, artık yargıya gidebilecekler” dedi.

  Bedelli gündemde değil

  BEDELLİ askerliğe ilişkin “Terör devam ettikçe bedelli gündemimizde olmayacaktır” diyen Gönül, Genelkurmay’ın da terör nedeniyle ihtiyaç fazlası olmadığını bildirdi. BDP’li Hasip Kaplan ise “lejyoner yöntemi” dediği sözleşmeli er teklifinin “kutsal vatan görevi dışında bir ordulaşma anlayışı” olduğunu savundu.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı