Gündem Haberleri

  YARSAV: Bakanlık yasa dinlemiyor

  Hürriyet Haber
  18.08.2009 - 00:48 | Son Güncelleme:

  YARGIÇLAR ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, fişleme uygulamalarıyla ilgili Hürriyet’e şunları söyledi:

  “4790 yasanın dördüncü maddesine göre, yargıç ve savcı adayları ile yargıçlık sınıfında olanlar hakkında, hiçbir biçimde arşiv araştırması yapılmaması gerekmektedir. Ancak bu yasal düzenlemeye rağmen Adalet Bakanlığı, arşiv araştırması uygulamasını ısrarla sürdürüyor. Öncelikle bakanlığın arşiv araştırması yapma yetkisi yoktur, emniyetin de bu talepleri karşılamaması gerekir.

  Arşiv sonuçlarını isteyin

  Herkes çalıştığı ya da başvuruda bulunduğu kurumdan ve emniyetten, hakkındaki arşiv araştırması sonuçlarını bu konudaki yazışmaları isteme hakkına sahiptir. Bu başvuru reddedilirse Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başkanlığı’na itiraz hakları vardır. Bu kurul olumsuz karar verirse, Başbakanlık aleyhine idari yargı yerlerinde dava açmak gerekmektedir.

  Kişilerin arşiv kayıtları nedeniyle, hem bu kayıtları oluşturan veya kullanan kurumlara hizmet kusuru nedeniyle, hem de kayıtların içeriği itibarıyla şahsi kusura dayanarak bu kayıtları oluşturan ve kullanan kişilere karşı tazminat ve tam yargı davaları açmaları olanaklıdır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı