« Hürriyet.com.tr

Yarışta 10 farklı bayrak sallanıyor

Formula 1 yarışlarında her zaman pistte görevliler tarafından sürekli olarak sallanan bayraklar görürüz. Peki bu bayrakların anlamlarının ne olduğunu biliyor musunuz?

Hürriyet Haber
X
DAMALI BAYRAK: Yarışın sona erdiğini belirtir. İlk olarak kazanan, daha sonra bitiş çizgisini geçen her araba için kullanılır.

KIRMIZI BAYRAK: Yarışın durdurulması durumunu belirtir. Genellikle kaza sonucu pistte bir aracın kalmış olması veya koşulların yarışın devam etmesi için oldukça tehlikeli olması durumunda kullanılır.

SARI BAYRAK: Pilot için bir kere sallanan sarı bayrak ’yavaşla’ anlamına gelir. İki kere sallanılması durumunda ’Her an durmaya hazır ol’ anlamındadır.

MAVİ BAYRAK: Mavi Bayrak arkadan daha hızlı bir aracın geldiği uyarısıdır. Hem tur bindirilen hem de yarışan araçlara gösterilir. Tur bindirilecek aracın arkadan gelen araca maksimum üç mavi bayrak süresi içinde yol vermesi şarttır.

SİYAH BAYRAK: Diskalifiye durumunu belirtir. Araç numarasıyla birlikte kullanılır.

SARI KIRMIZI ÇİZGİLİ BAYRAK: Pistin kaygan olduğunu belirtir. Genellikle yolda yağ veya su birikintisi olması durumunda kullanılır.

YEŞİL BAYRAK: Kaza sonrası pistin temizlendiğini ve araçların hızlanabileceğini belirtir.

ORTASI TURUNCU SİYAH BAYRAK: Aracın mekanik bir problemi olduğunu ve hemen pit alanına gidilmesi gerektiğini belirtir. Araç numarasıyla birlikte kullanılır.

SİYAH BEYAZ BAYRAK: Sportmen olmayan bir davranış yapıldığını belirtir. Araç numarasıyla birlikte kullanılır. Diskalifiyeden önceki uyarıdır.

BEYAZ BAYRAK: Pistte yavaş hareket eden bir aracın olduğunu belirtir. Genellikle Güvenlik aracının piste girdiği durumlarda kullanılır.

Kaynak: