Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yarış inadına boğuluyorlardı

  Burak GEZEN-Orhan AKTUĞ/DHA
  31.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale’de 3 arkadaş yüzme yarışına katılamayınca kendi aralarında bir parkur belirleyip yarışa başladılar. Bir süre sonra dalgalar arasında kaybolan 3 kişi için Çanakkale Boğazı kapatıldı. Neyse ki yüzücüler bitkin halde de olsa bulundu.

  ÇANAKKALE Rotary Kulübü tarafından, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle dün düzenlenen Çanakkale-Eceabat parkurunda Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçme yarışlarının kontenjanı dolduğu için kayıt yaptıramayan Lapsekili gazeteci Mustafa Uçmaz (30) ile Lapseki’de bir fabrikada çalışan Ulvi Aygün (22) ve işçi Abdurrahman Esin (21), kendilerine ayrı kulvar belirledi. Çanakkale Valiliği’ne başvurarak Gelibolu-Lapseki arasından boğazı geçmek istediklerini söyleyen 3 yüzücüye güvenlik gerekçesiyle olumsuz yanıt verildi. İddiaya göre Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin alan 3 yüzücü, bir tekne refakatinde Gelibolu Limanı’ndan saat 12.30’da denize girdi. Yüzücüler, kıyıdan uzaklaştıktan bir süre sonra poyrazın oluşturduğu büyük dalgaların arasında gözden kayboldu.

  Boğaz kapatıldı

  Teknedekilerin aramalarına rağmen bulamadığı Mustafa Uçmaz, Ulvi Aygün ve Abdurrahman Esin için Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler başta olmak üzere kurtarma botları bölgede sevk edildi. Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’ndeki yetkililer, telsiz kanalından arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve boğazın transit gemi geçişlerine kapatıldığını anons etti. Şehitlik ve Zafer Yüzüşü adı altında 6.5 kilometrelik parkuru saat 15.30’da Lapseki’ye vararak tamamlamayı hedefleyen 3 kişi, bir süre sonra denizde bitkin halde bulundu.

  2 kilometre öteden çıktılar

  Rüzgârın ve akıntının etkisiyle varış noktası olarak belirledikleri ilçe merkezinden 2 kilometre uzakta karaya çıkmak zorunda kaldıkları ve durumlarının iyi olduğu öğrenilen 3 genç, sağlık kontrolü için Lapseki Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yüzücüler tekneye alınıp Lapseki’ye getirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı