« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yarının yolcu gemileri, suda değil havada yelken açacak

İlk bakışta balona benzeyen bu taşıt, uçak yolculukları ile ilgili tüm düşüncelerinizi değiştirecek bir çeşit uçan Queen Mary 2. Günün terminolojisi ile bir "Aerocraft". Bu hava taşıtı tamamlandığı zaman yolcular, kıta ve okyanusların üzerinden uçarken, 4 bin metrekarelik kabinde rahatça dolaşıp, yataklı lüks kamaralarında dinlenebilecekler.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Aerocraft, Zeplin atalarından farklı olarak havadan hafif değil. 400.000 metre küp helyum, taşıtın ağırlığının yalnızca üçte ikisini kaldırır. Sağlam ve şaşılacak derecede aerodinamik gövdesi Ğarkasındaki devasa pervanelerle itilen- taşıtı ve havadayken içindeki 400 tonluk yükü kaldırmaya yetecek kadar ek kaldırma gücü sağlar.

Kalkış ve iniş sırasında altı adet türbo-fan jet motoru gemiyi yukarı doğru iter veya inişini kolaylaştırır.

Bu iki futbol sahası büyüklüğündeki konsept hava gemisi Igor Pasternak adında bir tasarımcının buluşu.

Popüler Science’da yer alan ilgilere göre Wordwide Aeros Corporation adındaki bir Amerikan şirketi adına çalışmalarını sürdüren Pasternak, prototipin 2010 yılında tamamlanacağını belirtiyor. Pek çok yolcu gemisi şirketi proje ile ilgileniyor. Çünkü:

Özellikleri müthiş

A) Menzili binlerce kilometreyi aşan ve tahmini hızı saatte 280 kilometre olan taşıt, Amerika kıtasını 18 saatte bir uçtan diğer uca kat edebilir. Yolcular uçuş sırasında 2.500 metre yüksekten aşağıdaki manzarayı seyredebilirler. Eğer görüntü ilgi çekmez ise taşıtın içindeki lüks restoran, bar, hatta oyun salonlarında vakit geçirebilirler.

B) Sesi minimize etmek için arka kısma monte edilmiş pervaneler elektrikle işleyecek. Elektrik enerjisi hidrojen yakıt hücreleri tarafından üretilecek. Son derece gelişmiş yüzme-yönetimi sistemi dengeyi sağlamak için, dış koşulları ve yolcu hareketlerini etki yaratmayacak hale getirir.

C) Otomatik bir sistem dışarıdaki havayı çekerek, ağırlığı ayarlamak için sıkıştırır.

Şirket, taşıtın kargo taşıyan bir versiyonunun orta boy bir alışveriş merkezinin pazarladığı tüm ürünleri bir seferde taşıyabileceğini ileri sürüyor.

Öyle ki açık denizlerdeki petrol platformlarının bir yıllık malzeme ihtiyacı tek bir seferde taşınabilecek. Pasternak, "Karla kaplı sahalara ve denize inebileceği için yük taşıma konusunda çok büyük bir boşluğu dolduracak" diye konuşuyor.

AEROCRAFT’ın özellikleri:

Amacı: Varılacak hedeften çok, yolculuğun kalitesine önem veren yolcular için uzun menzilli bir yolcu gemisi

Boyutları: 50 x 75 x 1940 metre

Maksimum hız: Saatte 280 kilometre

Menzil: 9.600 kilometre

Kapasite: 250 yolcu

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz