Gündem Haberleri

  Yarının sorunsuz mobil dünyası

  Ali Erdinç Köroğlu / aekoroglu@hurriyet.com.tr
  29.04.2004 - 20:46 | Son Güncelleme:

  Cep telefonu ve bilgisayarı gibi mobil cihazlar, kablosuz veri iletişimi için şu anda birbirinden farklı birkaç standart kullanıyorlar. Bu standartların birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları var. Hangi standardı kullanacağına kullanıcılar kendileri karar veriyorlar.

  Ancak cebimizdeki akıllı cihazlar yakında o an için hangi standardı kullanmaları gerektiğine kendileri karar verebilecekler. Bu tip mobil cihazlara sahip sanal kahramanımız Ertan beyle, yakın gelecekte bir gün geçirmeye ne dersiniz?..

  Ertan bey öğle tatilinden dönmüş ve iş yerine zemin katından giriş yapıyordu. Şirketin Wi-Fi kapsama alanına girdiğinden cep bilgisayarında patronun gönderdiği Lübnan’a açılması planlanan şube hakkında bir e.posta belirdi. Ertan bey hiç Lübnan’a gitmemişti ve merak da ediyordu.

  Bilgisayarının başında ufak bir araştırma yaptı, bulduğu bilgileri Mavidiş kullanarak cep telefonuna yükledi. Daha sonra da diş hekiminin İnternet sitesinden o gün için randevu aldı.

  Saat beş’e yaklaşıyordu, Ertan bey işlerini tamamlayıp dışarı çıktı. Yolda eski arkadaşlarından biriyle karşılaştı. Randevusu vardı, ancak işyerinden erken ayrıldığı için diş hekimine vaktinde yetişebileceğini düşündü. Arkadaşıyla bir kafede bir şeyler içip, eski günlerden konuştular. Günün hatırası olarak da Ertan bey arkadaşı ile birlikte cep telefonunun fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekti, vedalaşıp ayrıldılar. Ertan bey yolda giderken arkadaşının e.posta adresine GPRS kullanarak fotoğrafları gönderdi.

  Metroya girmeden önce yol üzerindeki fotoğrafçıya uğradı Ertan bey. Mavidiş sayesinde fotoğraf stüdyosunda bulunan baskı makinesine cep telefonundaki resimleri gönderdi. Basılan resimleri aldıktan sonra randevusuna geç kalmamak için hızlı adımlarla metro istasyonuna girdi. Ertan bey metroya bindikten sonra kredi kartının borcunu ödemediğini hatırladı, hareket halindeki metro treni içinden cep telefonunu kullanarak GPRS ile İnternet’e bağlandı ve mevduat hesabı bulunan bankasının İnternet sitesinden gerekli ödemeleri yaptı.

  Ertan bey diş hekimine vaktinde yetişmişti yetişmesine ama kendinden önceki hastanın daha önce bitmesi gereken işlemleri bitmemiş ve uzamıştı. Duruma canı sıkılan Ertan bey, sıkıntısından kurtulmak için bir film izlemeye karar verdi. Cep telefonunun UMTS özelliği olduğundan, film seyretmek Ertan bey için hiç de zor değildi. Kendisine güzel bir film seçerek izlemeye koyuldu. Filmin bitmesine yakın, içerideki hastanın işlemleri tamamlanmıştı.

  Diş hekimindeki işlemlerini hallettikten sonra Ertan bey evinin yolunu tuttu. Hava serinlemişti ve Ertan bey de üşümüştü. Bu yüzden cep telefonuyla evinin ısıtıcısına bağlanarak, evin ısısını eve gitmeden yükseltti. Uzun ve yorucu bir günün sonunda Ertan bey evine gelmişti. Ertan beyin evinde de Wi-Fi olduğundan kendi kablosuz ağı içindeki tüm cihazlara erişebiliyor, akıllı cihazları kontrol edebiliyordu. Acıkan Ertan bey İnternet üzerinden yemek siparişi verdi, 1-2 gün önceden aldığı DVD filmi de bilgisayarına yerleştirdi. Yemeğini yedikten sonra bilgisayardaki DVD filmin sesini ve görüntüsü Wi-Fi üzerinden dev ekran televizyon sistemine gönderdi. Film bittikten sonra Ertan bey Wi-Fi ağındaki tüm cihazları kontrol etti, güvenlik sistemini çalıştırdıktan sonra uyumak için yatağının yolunu tuttu.

  Ertan bey için işin en güzel yanı, tüm bu yaptığı işlemlerde hangi iletişim standardını kullanacağını düşünmesine bile gerek kalmamasıydı. Akıllı mobil cihazları yapmak istediği her iş için hangi iletişim standardını kullanmaları gerektiğine kendileri karar vermişler, Ertan beyin kafasını boşuna kurcalamamışlardı.

  Hangi standart ne işe yarar

  WI-FI (WIreless FIdelIty)

  2,4 GHz bandında radyo dalgaları kullanarak 100 metrelik bir alan içinde 11 Mbps 54 Mbps gibi çok yüksek veri iletim hızı sağlayan yeni bir teknolojidir.

  Mavidiş (Bluetooth)

  Mobil iletişim cihazları için geliştirilmiş ve 10 metrelik bir alan içinde GSM sistemleri ile ortak olarak 2,45 GHz bandında, 721 Kbps hızına ulaşmakta ve 3 ses kanalı kullanabilen bir teknolojidir.

  GPRS

  GSM ağları için geliştirilmiş paket anahtarlamalı bir mobil iletişim sistemidir, 114 Kbps’a kadar sunduğu yüksek veri iletim hızının yanı sıra eski, devre anahtarlamalı sistemlerin aksine bağlantı süresine göre değil alınan veri miktarına göre fiyatlandırılmaktadır.

  UMTS

  Mavidiş gibi mobil iletişim cihazları için geliştirilmiş, teorik olarak 2 Mbps, pratikte ise 384 Kbps gibi çok yüksek bir iletim hızına ulaşabilen yeni bir teknolojidir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı