Gündem Haberleri

  Yarın Kadir Gecesi

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kadir Gecesi`nin, Kuran-ı Kerim`in ifadesiyle ``Bin aydan daha hayırlı`` mübarek bir gece olduğunu belirtti. Yılmaz, ``Bu gece, dargınlıklara, kırgınlıklara son vermek, nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmak için bize önemli fırsatlar sunmaktadır`` dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

  Yılmaz, mesajında, Ramazan ayının Allah`ın insanlara bahşettiği ilahi lütuflardan biri olduğunu belirterek, başka bir lütuf olan KadirGecesi`ne kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığını bildirdi.

  Yılmaz, mesajında şunları kaydetti:

  ``Kadir Gecesi, Kuranıkerim`in ifadesiyle (Bin aydan daha hayırlı)olan mübarek bir gecedir. Geceyi bu derece yücelten sebeplerden biri, insanlık alemini zulmetten nura ve huzura kavuşturmak için gerekli olan temel esasları ihtiva eden Kuranıkerim`in, bu geceden itibaren beşeriyetin ufuklarını aydınlatmaya başlamış olmasıdır. 

    Kuran, insanın zulme uğradığı, mazlumların hak arama yollarının bulunmadığı, insani ve ahlaki değerlerin fütursuzca çiğnendiği, zorbalık ve vahşetin hüküm sürdüğü bir dönemde; insanlığın ufkunda birışık gibi belirmiş, getirdiği ahlak ve erdem ilkeleriyle her türlü insanlık dışı uygulamalara son vermiştir. İnsana gerçek değerini bahşetmiş ve onu layık olduğu seviyeye yükseltmiştir.``

  MÜSLÜMANLARIN SORUNU...

  Mesajında, Kuran`dan alıntılar da yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, insanın dünya ve ahiret mutluluğuna erişmesi için,ona ilk önce okumayı emreden Kuran`ın düşünmeyi, anlamayı ve bu doğrultuda yaşamayı da tavsiye ettiğini bildirdi. 

    Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

    ``İnsani problemlerin özellikle dini ve ahlaki olanları, tarih boyunca şekil değiştirse de özü itibarıyla aynıyla kalmıştır. Kuran`ında temel amacı, toplumun dini ahlaki ve olgunluğa ulaşması olduğuna göre, Kuran`ın yol gösterici, aydınlatıcı ve hayat verici özellikleri sonraki toplumlar için de devam etmektedir. On dört asırlık tarih de buna şahittir. 

    Günümüzde Müslüman toplumların karşı karşıya olduğu problemlerin çoğu, Kuran`ın bildirdiği evrensel ilkelerden uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır. İnsanlığı da huzursuz eden bu ızdıraplardan kurtulmanın çaresi, bütün beşeriyeti kucaklayacak, onların hepsine şamil olan, hak, adalet ve merhamet duygularının insanlığın vicdanındahakim olmasını sağlamaktır.`` 

    Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, Kadir Gecesi`nde Kuran`ın üzerine yoğunlaşılması ve Allah`a tövbe ve dua edilmesi gerektiğini ifade etti. 

    Mehmet Nuri Yılmaz, mesajını, ``Bu gece, dargınlıklara, kırgınlıklara son vermek, nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü,dostluk ve kardeşliği hakim kılmak için de bize önemli fırsatlar sunmaktadır`` sözleriyle tamamladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı