Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yarın bazı sınıflar tatil

  Hürriyet Haber
  05 Mayıs 2010 - 10:25Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 16:20

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün emirleri ve Valilik onayı ile yarın İstanbul'daki 1.2.3.4.5. sınıflar tatil edildi.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer  Yıldız, yarın il genelinde ilköğretim okulları 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine  yönelik “Kazanım Değerlendirme ve Uygulama Sınavı”nın yapılacağını belirterek,  sınava bin 644 okulda 636 bin 392 öğrencinin katılacağını bildirdi.

  Muammer Yıldız, ildeki resmi ve özel  tüm ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıflarında Seviye Belirleme Sınavı (SBS)  formatında bir deneme sınavı yapacaklarını belirtti.

  Daha önce illerde yapılan ortak sınavların 2008 yılında bir genelgeyle  kaldırıldığını ancak bu yıl yayımlanan bir genelgeyle eğitim-öğretim yılı içinde  iki sınavın gerçekleştirilebileceğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, bunun  ardından ilk kez böyle bir sınav yapacaklarını söyledi.

  Sınava, Türk Telekom kuruluşlarından Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri  A.Ş'nin sponsor olduğunu, bu şekilde öğrencilere herhangi bir maddi külfeti  bulunmayacağını dile getiren Yıldız, sınavın amacının İstanbul'daki 39 ilçeden  doğru bilgi ve geri bildirim almak, veri sağlamak olduğunu ifade etti.

  Yıldız, şöyle devam etti:

  “İstiyoruz ki mevcut okullarımızın başarı durumlarının sadece sınav  resmi sonuçlarına göre değil, ondan önce atacağımız adımlarda okullara nasıl  yardımcı olabiliriz, ne tür destek sağlayabiliriz ya da hangi konularda  eksiklikler varsa onları telafi edebilelim diye bu sınavı öncelikle yapıyoruz.  Ortak bir hedefe ulaşmak için genel bir ortak sınavın yapılması gerekiyordu.  İkincisi, sınavda esas amaç öğrencilerimize bir sıralama yapmak değil,  okullarımızı bir sıralamaya tabi tutmayacağız. Buradaki temel odak nokta, eskiden  'ünite' denirdi şimdi 'öğretim alanı' deniyor, öğretim alanına ait, eskiden  'konu'ya karşılık gelen 'alt öğrenme alanı'na ait kazanımları değerlendirmek. Bu  sınavın konsepti, kazanım değerlendirme sınavıdır. Yani çocuklarımızın hangi  dersin, hangi kazanımlarında eksikleri var, onları görmek istiyoruz. Bu yüzden  sınav sonuçlarını açıklarken genel olarak öğrencilere bir skor, bir puan  vermeyeceğiz. Okulları bir sıralamaya tabi tutmayacağız. Bu, tamamen öğrencileri,  velileri, okul idarelerini bilgilendirmeye yönelik.”

  İl Milli Eğitim Müdürü olarak bütün sonuçların önüne geleceğini belirten  Yıldız, “Benim bunu görmem gerekir. Bu ili en iyi şekilde yönetebilmek ve  akademik olarak nerelerde eksikler var, bunu görebilmek için böyle bir çalışma  yapıyoruz. Arkasından da ilçelere bu bilgiler gidecek. İlçe Milli Eğitim  müdürleri de genel olarak okullarında ne tür bir durum var onu tek tek  görebilecek. Okul müdürleri de kendi okulunu bilecek ama yan tarafındaki,  bitişiğindeki bir okulun sonuçları kendisinde olmayacak” diye konuştu.

  Sınav sonuçlarının okullarda belli derslerde tesadüfi olamayacak ders ve  konu eksikliklerinin, idarenin, okul yönetiminin ihtiyaçlarının, zaaflarının  tespit edilmesini sağlayacağını anlatan Yıldız, bu şekilde öğretmenlere yönelik  hizmet içi eğitimlerin düzenleneceğini, eksikliklerin tamamlanmasına yönelik  çalışmalar gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

  Yıldız, “Bu sınav, okula, öğretmene, veliye, öğrenciye geri bildirimde  bulunma, tamamen onları bilgilendirmeye, eksiklerini tamamlamaya yönelik ama skor  açıklamıyoruz, skor, puan vermiyoruz, okulları, öğrencileri sıralamıyoruz”  dedi.
         
  "VELİLER ÇOCUKLARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİLECEK”
           
  Sınav sonuçlarına ilişkin, velilerin de kendi çocuklarıyla ilgili  bilgilendirileceğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

  “Veliler şunu bilecek: Çocuğum matematikte şu tür sorulara cevap  verememiş, eksikleri var, şu konular var. Kendisine biz öneride de bulunuyoruz,  diyoruz ki 'çocuğunuzun şu tür bir çalışma içinde olması lazım'. Veliye de bu  manada yönlendirmeler yapılacak. Her veliye ulaşılacak, geri bildirimlerde  bulunulacak. En önemli hususlardan birisi de çocukların yapamadığı sorularla  ilgili ayrıca değerlendirme yapılacak. Yani neden bu soruda başarısız veya sadece  tesadüfen bu soruda mı başarısız, yoksa diğer başarısız olduğu sorularla  ilişkilendirildiği zaman kavramsal bir yanılgı içerisinde mi, bilgi eksikliğinden  mi kaynaklanıyor, bunların da bilgisini vermiş olacağız.”
         
  SINAVDA 80 İLA 100 SORU, 105 İLA 135 DAKİKADA CEVAPLANACAK
           
  İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıfların yarın saat 10.00'da sınava gireceklerini  dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü, bu sınıflarda eğitim yapılmayacağını, diğer  sınıflarda ise eğitime devam edileceğini belirtti.

  Sınavda sorulacak sorulara da değinen Yıldız, soruların “Sebit”  firmasının kendi soru bankasından, Milli Eğitim Vakfı kuruluşlarından “Vaktaş”  şirketi ve üniversiteden alınan akademik destek ile hazırlandığını, daha sonra da  okullarda yüksek lisans ve doktorasını yapan resmi değerlendirme uzmanlarından  oluşturdukları komisyonca gözden geçirildiğini anlattı.

  Yıldız, sınavda 6. sınıflara 19 Türkçe, 16 matematik, 16 fen bilgisi, 16  sosyal bilgiler, 13 yabancı dil olmak üzere 80, 7. sınıflara 21 Türkçe, 18  matematik, 18 fen bilgisi, 18 sosyal bilgiler, 15 yabancı dil olmak üzere 90, 8.  sınıflara 23 Türkçe, 20 matematik, 20 fen bilgisi, 20 sosyal bilgiler, 17 yabancı  dil olmak üzere 100 soru sorulacağını, sınav süresinin 6. sınıflar için 105  dakika, 7. sınıflar için 115 dakika, 8. sınıflar için ise 135 dakika olacağını  bildirdi.

  Muammer Yıldız, her öğrencinin kendi okulunda, sınıfında sınava  gireceğini ama sınavın objektifliğini sağlamak amacıyla gözetmenlik yapacak  öğretmenlerin kendi okullarından farklı okullarda görevlendirildiğini ifade  etti.

  Yıldız, Kazanım Değerlendirme ve Uygulama Sınavları'nı bundan sonra da  devam ettirmek istediklerini belirterek, “Gelecek eğitim-öğretim yılında iki  sınav yapmayı öngörüyoruz” dedi.
          

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı