ANKARA HABERLERİ

Yarım geçit tam tehlike

Çağrı ERDENER
01.07.2017 - 15:25Son Güncelleme :

Elmadağ’a bağlı Lalabel Mahallesi’nde, Karayolalları Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen çalışma sırasında, yaya üst geçidinin yarısı yıkıldı. Araçların hızla ilerlediği 4 şeritli yoldan karşıya geçmek zorunda kalan yayalar büyük tehlike yaşıyor.

Çağrı ERDENER

Ankara-Kırıkkale Yolu’nun Elmadağ kesiminde kalan Lalabel Mahallesi sakinleri, yol çalışması sırasında yarısı yıkılan üst geçit nedeniyle zor bir dönem yaşıyor. Karayollar Genel Müdürlüğü ekiplerince, mahallenin kenarından geçen E88 adlı yol üzerinde çalışma başlatıldı. İnşa sürecinde Lalabel Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların, 4 şeritli Ankara-Kırıkkale Yolu üzerinden karşıya geçmek için kullandıkları yaya üst geçidinin yarısı yıkıldı. Ağır vasıtaların yoğun biçimde kullandığı, binek otomobillerin de hızla seyrettiği yol üzerinden karşıya geçmeye çalışırken ölümle burun buruna geldiklerini belirten bir mahalle sakini şunları söyledi:

Yarım geçit tam tehlike‘ELİMİZ, AYAĞIMIZDI’

“Mahallemiz Ankara-Kırıkkale Yolu’nun hemen kenarında yer alıyor. Burada yaşanların çoğu çalışmak ya da günlük işlerini halletmek için Ankara ya da Elmadağ’a gidiyor. Üst geçit varken, Ankara’dan otobüsle Lalabel’e geri döndüğümüzde güvenli bir şekilde mahalleye ulaşabiliyorduk. Aynı şekilde Elmadağ’a gitmek istediğimizde de üst geçidi kullanarak, karşıya geçip otobüse biniyorduk. Karayolları ekipleri yol üzerinde çalışmaya başladığında elimiz ayağımız olan üstgeçidin yarısını yıktı. Şu anda hayalet bir yapı olarak varlığını sürdürüyor. Haliyle üstgeçidi kullanamıyoruz ve yolun üzerinden karşıya geçmek zorunda kalıyoruz.

ÖLÜMLE DANS EDİYORUZ

Bu bölgede yol çalışması devam ettiği için sürücülerin saatte 70 kilometre hızla ilerlemeyeri gerektiğine dair uyarı levhaları var. Fakat hiçbir sürücü bu kuralı dikkat almıyor. Karşıya geçerken 120-130 kilometre hızlarla ilerleyen araçların önüne atlamak zorunda kalıyoruz. Hava karardıktan sonra tehlike daha da büyüyor. Karşıya geçebilmek için ölümle dans ediyoruz. Yaklaşık 500 metre ileride araçların geçtiği bir alt geçit var. Orayı kullanmak istediğimizde gidip gelmemiz yaklaşık 1 kilometreye ulaşıyor. Yaz sıcağının altında yaşlı ve çocukları bunu yapabilmesi mümkün değil. O yüzden herkes canı pahasına yolun üzerinden karşıya geçmek zorunda kalıyor. Buradan aracıyla geçiş yapa sürücülerden biraz yavaş ilerlemelerini, yayalara yol vermelerini istiyoruz. Ayrıca Karayolları ekiplerinin de bir an önce üst geçidi eski haline getirmesini talep ediyoruz.”

‘GEÇİT ÜZERİNDE ÖNLEM ALINMADI’

Üstgeçidin üzerine çıkılmaması için yeterli önlem alınmadığını savunan mahalle sakinleri, “Merdiven bölümünde yeterli önlem bulunmuyor. Zaman caman çocuklar, oyun oynamak için üzerine tırmanıyor. Yıkık bölümün ucunda ise hiçbir uyarı ve önlem bulunmuyor. Yaklaşık 4,5 metre yükseklikten bir çocuk aşağı düşse hayatta kalması çok zor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yarım geçit tam tehlike hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2017 tarihinde saat 15 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yarım geçit tam tehlike haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı