Dünya Haberleri

  Yarım erkek

  Hürriyet Haber
  25.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah’a verilen destek konusunda çıkan ağız dalaşında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Mısır lideri Hüsnü Mübarek’e isim vermeden "Yarım erkek" dedi. Bunun üzerine Mübarek de Beşar’a yanıt olarak, "Bu provokasyon karşısında, soğukkanlılığımı koruyorum. Allah, asabı bozulanların yardımcısı olsun" diye konuştu.

  SURİYE ile Mısır arasında Hizbullah’a verilen destek konusunda süregelen karşılıklı suçlamalar ve ağız dalaşı, erkekliğin sorgulanmasına kadar vardı.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Mısır resmi ajansı MENA ile yaptığı söyleşide, İsrail ile Hizbullah arasında çıkan çatışmada, Mısır’ın takındığı tavrı eleştirirken şunları söyledi:

  "Hizbullah ile İsrail arasındaki savaş, Arapların durumunu tamamen ortaya çıkardı. Çünkü bazı kişilerin pozisyonu ya da erkekliğini yarıya indirdi."

  Esad’ın "Yarım erkek" suçlamasına Mısır’dan yanıt geldi. Her ne kadar Şam, hedefin Mısır olmadığını savunsa da Kahire, El Ahram gazetesi aracılığıyla yanıt verdi. Gazeteye konuşan Mübarek, "Bu provokasyon karşısında, sinirlerime hakim olup, soğukkanlılığımı koruyorum. Allah, asabı bozulanların yardımcısı olsun" diye konuştu. Mübarek, şöyle devam etti:

  "Kimse Mısır’ın Araplığını ve Arap ulusunu ilgilendiren konularda verdiği taahhütü tartışma konusu yapamaz."

  Esad’ın "Yarım erkek" suçlamasına bir yanıt da, hükümetin yayın organı El Cumhuriye gazetesinden geldi. Gazetede yayınlanan başyazıda, "Esad’ın askeri meşruiyeti yok" denildi ve Şam yönetimi, Lübnan’da ve kendi topraklarında katliam yapmakla suçlandı. Suriye, Güney Lübnan’da İsrail ile savaşan Hizbullah örgütüne tam destek veriyor. /images/100/0x0/55ea97f9f018fbb8f88a2216

  Sinyora’dan sınıra asker istemeyen Esad’a yanıt

  Suriye Devlet Başkanı Esad, Lübnan ile sınırına BM birliklerinin yerleştirilmesini reddetti. Esad, BM birliklerinin sınıra yerleştirilmesinin, iki ülke arasında bir düşmanlık yaratacağını savundu.

  Bunun, Lübnan’ın egemenliğine tecavüz olacağını belirten Esad, Lübnan hükümetinden sorumluluklarına bağlı kalmasını ve iki ülke arasındaki ilişkileri bozabilecek herhangi bir şeye girişmemesini de istedi.

  Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, başkent Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, Lübnan ile Suriye sınırına BM birliklerinin yerleştirilmesine karşı çıktığı yönündeki açıklamasını eleştirerek "Suriye Devlet Başkanı’nın açıklamalarını duydum, düşüncesine saygı gösteriyorum. Ancak Lübnan, sahip olduğu olanaklarla, egemenliğini, bağımsızlığını ve çıkarlarını korumak için hareket ediyor" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı