ANKARA HABERLERİ

Yarım asrı geçen dava sonuçlandı

Ayşe TÜRKMEZ/DHA
11.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

1957 yılında açılan ‘Kadastro Tespitine İtiraz’ davası, onlarca mahkeme başkanı ve 54 yıllık sürecin ardından Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’nde Hakim Süheyla Yıldırım’ın kararı ile sonuçlandı.

Ayşe TÜRKMEZ/DHA

GÖLBAŞI’nda 1957 yılında açılan ‘Kadastro Tespitine İtiraz’ davası, Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’nde Hakim Süheyla Yıldırım’ın kararı ile son buldu. Gölbaşı Hacımuratlı Mahallesi’nde bulunan ve halk arasında “Kadıçayırı” olarak bilinen bölgedeki 3 bin 550 dönüm arazi ile ilgili dava sonuçlanırken, 358 mirasçı ise sevinç gözyaşlarını tutamadı.

Yarım asrı deviren arazi tespit davasında, dönemin Haymana’ya bağlı olan Hacımurtalı Köyü’nde yapılan kadastro uygulama çalışmaları sonucu taşınmazların tespitine itiraz üzerine tutanaklar Kadastro Müdürlüğü tarafından Haymana Gezici Arazi Kadastro Mahkemesi’ne devredilmişti. Dava açıldıktan sonra arazilerin bulunduğu alan Çankaya İlçesi sınırlarına alındı. Bu nedenle dava dosyaları, yetkisizlik kararı ile Çankaya Kadastro Mahkemesi’ne devredildi. Mahkeme 1963 yılında dosyaların birleştirilmesine karar verdi. Bu karar ile 32 ayrı parsel bir dosyada birleştirildi. 1970 yılında Ankara Tapulama Hakimliği, Tapulama Mahkemesi’nin Haymana olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı verdi. Yargıtay’a gidip gelen dosyada yetkinin Ankara Tapulama Mahkemesi’nde olduğu belirtildi.

14 yıl süren inceleme

1996 yılında Gölbaşı Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gelen dosya, ilk celsede dava niteliğine göre Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’ne devredildi. Mahkeme, taraf sayısının çokluğu nedeniyle uzun süre tebligat yapamadı.

Davanın açıldığı 1957 yılından itibaren Gölbaşı Mahkemesi’ne gelmesi için aradan 40 yıl geçtiği, bu süreçte yetkisizlik ve görevsizlik kararları verildiği öğrenildi. 1996 yılından itibaren Gölbaşı Mahkemesi dava ile ilgili dosyayı ve parselleri incelemeye başladı. Hak sahibi ve itiraz edenler arasında geçen dava sürecinde bazı parseller hazineye bırakılırken, defalarca keşifler yapıldı.

2010 yılında bilirkişi raporu ile bu dava sonunda karara bağlandı. Hazine vekili ile birlikte Gölbaşılı avukatlar Nur İşlek ve Avukat Bekir Atak’ın takip ettiği 54 yıllık davada son sözü, Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Süheyla Yıldırım söyledi. Davanın sonuçlanması ile birkaç nesilden oluşan 358 mirasçı, sevinç gözyaşı döktü.

8 başkan eskitti

10 ayrı dönemde 8 belediye başkanı eskiten dava, farklı mahkemelerde onlarca hakim tarafından görüldü. Dava sonucu 358 mirasçıyı ilgilendiriyor. Parseller, muris Hacı Mustafa’nın mirasçılarına verilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yarım asrı geçen dava sonuçlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı