GeriSeyahat Yarım asırlık Olympia
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Yarım asırlık Olympia

Yarım asırlık Olympia

Fransa'nın dünyaca ünlü konser ve gösteri salonu Olympia, 5 Şubat'ta kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlayacak. Olympia, perdelerini ilk kez ünlü Fransız şarkıcı Gilbert Becaud'nun, 1954 yılında verdiği konserle açmıştı. Konser salonu, son 50 yıl içinde, Jacques Brel, Johnny Hallyday, Beatles, Santana, Rolling Stones, Laurent Garnier, Edith Piaf, Yves Montand, Michael Jackson, Dalida gibi ünlüleri konuk etti.

Ünlü konser salonunun, gelecek haftalardaki konuk edeceği ünlü sanatçıysa İngiltere'nin ünlü şarkıcısı Sting olacak.
   
TÜRK SANATÇILAR
   
Ajda Pekkan ve Bülent Ersoy, Olympia'da konser veren ilk Türk şarkıcılar arasında yer alıyor.

Dünyaca ünlü yabancı sanatçılarla Türkiye'den gelen sanatçılar, 3 Ekim 2000'de Olympia konser salonunda depremzedeler yararına ortak konser vermişti.

Olympia konser salonunda yabancı sanatçılardan Enrico Macias, Richard Clayderman, Los Machucambos, Jane Manson, Sylvie Vartan, Nicolette, Corinne Hermes sahne alırken, organizasyona Türkiye'den Candan Erçetin, Erdal Erzincan, Mine Koşan, Zerrin Özer, Ajda Pekkan, Coşkun Sabah, Arif Sağ, Mustafa Sandal ve Selami Şahin katılmıştı.  
   
OLYMPIA'DAN NOTLAR
   
Ünlü konser salonunda, son 50 yıl içinde yaklaşık 20 bin konser vegösteri düzenlendi. Dünyaca ünlü müzisyenlerin konser verdiği tarihi salon, bugüne kadar yaklaşık üç milyar izleyiciyi ağırladı.

Fransız şarkıcı Gilbert Beko, 27 konserle Olympia'da en fazla sahne alan müzisyenlerin başında geliyor.

Olympia'nın en popüler gösterisi olarak Yves Montand'ın 1981 yılında verdiği konser gösterilirken, bu gösteriden tam üç ay önce bütün biletlerin satılmıştı.

Salondaki en uzun gösteriler sıralamasında, sanatçı Oum Kalsoum'un1967 yılında 5 saat süren konseri birinci sırada yer alıyor. En kısa gösterilerin başındaysa Mario Lanza adlı müzisyenin 1958 yılında verdiği 12 dakika süren konseri gösteriliyor.
   
TARİHİ ANIT STATÜSÜ

   
Son olarak yedi yıl önce tadilattan geçirilen Olympia, ilgili bakanlık tarafından korunma altına alınmış ve tarihi anıt statüsü verilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle