« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yarım-0 olsun bizim olsun

Tatsız tuzsuz maça girmeden önce gecenin en tatlı kısmıyla başlamak gerekiyor sanırım.

Bilinç Çilingiroğlu
SON GÜNCELLEME

Tatsız tuzsuz maça girmeden önce gecenin en tatlı kısmıyla başlamak gerekiyor sanırım.

Haftalardır bir çalkantı içinde olan, yönetimle kavgası bitmek bilmeyen tribünlere alkış gönderiyorum. Hem de ayakta alkışlıyorum.

Her gittiği şehirde küfür ve saldırıyla karşılanan, ligden çekilme kararı almaya kadar giden Diyarbakırspor'u muhteşem ağırladı Beşiktaş taraftarı. Gerginliklerin bir türlü bitmek bilmediği ülkemizde ve tribünlerde, böylesine dostane kareler görmek gerçekten futboldan, şampiyonluktan, kupalardan, herşeyden çok daha önemliydi.

Maç öncesi Beşiktaş taraftarının Diyarbakırlı oyuncuları Beşiktaşlı oyuncularla birlikte tribüne çağırmaları ve alkışlamaları gerçekten "sahalarda görmek istediğimiz hareketler"den biriydi.

Çarşı trübünlerinin Diyarbakırsporlu taraftarlarla karşılıklı siyah-beyaz çekmesi de futboldaki rekabetin sadece bir hoş sedadan, tribündeki taraftarlığın gelip geçici ama insanlığımızın ise kalıcı olduğunun nüktedan bir haliydi adeta.

****
Maça gelirsek...

Yıllar önceydi...

Rıdvan Dilmen sanırım bir Avrupa Kupası maçına Fenerbahçe takımının başında hoca olarak çıkıyordu.

Canlı yayın ekibinden bir sunucu Rıdvan'a yanaştı ve sordu: "Hocam maç ne olur?"

Rıdvan çok enteresan bir yanıt verdi: "Yarım-0 olsun bizim olsun"

Beşiktaş'da bu gece öyle olması için mücadele verdi.  90 dakika boyunca tek kale oynanan bir maç oldu. Beşiktaş bir türlü golü bulamadı.

Beşiktaş tek kale oynadı da çok pozisyon mu buldu? Hayır. 3-4 ciddi pozisyonun dışında yapılan ataklar sanki karşıda örülü bir duvar varmışcasına geri döndü.

Nobre tek forvetli sistemin oyuncusu değil, bunu anlamak çok zor değil. Nobre çift forvet oynanacak sistemde vazgeçilmez olmalı. Ama eğer tek forvet oynanacak ise, Nobre oynasa oynasa belki bazılarınız gülecek ama ön libero oynar. Bobo belki bugün sakatlığından dolayı 90 dakika oynayacak durumda değildi. Herkesin formda diye diline doladığı Bobo 2 metreden boş kalye hem de 2 kere üst üste pozisyon kaçırıyor. İnanılacak gibi değil.

Acilen Beşiktaş'ın ileri ucunda reform gerekiyor. Bu sadece forvet hattı için geçerli değil, buna kanatlar da dahil. Sakatlıktan çıkan Holosko ve  geleceğin starı olarak lanse edilen Batuhan bu reformun belki öncüleri olabilirler.

Nihat maçtan sonra taraftarlar beni ıslıkladı çok üzüldüm diyor. Mustafa Denizli taraftarlar Nihat'a sahip çıksın daha hazır değil diyor. Nereye kadar sahip çıkmalılar peki sevgili hocam? Aylardır bekliyorlar bir arpa boyu yol kat edemedi. Nihat'ın sorununun fiziksel değil mental olduğu ikinci devrede kaleciyle kaçırdığı pozisyonda belli oluyor. Topu kontrol edip düzgün bir vuruş yapmaya ciddi imkanı varken voleyi tercih etmesi bir an önce sonuca ulaşma isteği. Nihat kendine olan özgüvenini kaybediyor.

Tabata, Yusuf, Tello...

Yaratıcı isimler bu sene ellerini bir türlü taşın altına sokmuyorlar. Alman panzerleri ellerinden gelenleri yapıyorlar belki ama teknik kapasiteleri bir yere kadar.

***

Maçın Beşiktaş açısından önemli bir pozitif yönü var. Beşiktaş gol yemeden 541. dakikasını da tamamladı. Bu gidişle pek yiyecek gibi de görünmüyor. Ama atmadan da maç kazanılmıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz