« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yarı maratonla tam motivasyon

Berdan Tekstil, yöneticilerinin koşu merakını uluslararası bir etkinliğe çevirdi. Belediyenin de desteğiyle işçiler, yöneticiler ve yöre halkı ‘yarı maraton bayramı’ yaptı.

Mine KILIÇ/Tarsus
SON GÜNCELLEME
Yedi bin yıllık zengin bir geçmiş. İki bin 500 yıldır adı Tarsus, hiç değişmemiş. Döneminin en önemli ticaret yollarından... Bilim ve felsefe merkezi... Maalesef Tarsus tarihine ihanet etmiş. Yedi bin yıllık şehrin üzerinde bugün birbirinden zevksiz, insanın içini acıtan binalar var.

Tesadüfen ortaya çıkarılan Roma Yolu, Berdan Tekstil sayesinde kısmen de olsa 'kurtarılmış'. Projenin yıllık bütçesi 100 bin dolar düzeyinde. Şirketin yönetim kurulu başkanı Muhteşem Ekenler'in deyimiyle ‘‘Berdan Tekstil bu projenin 'sonsuz' sponsoru‘‘.

1951'de kurulan kumaş üreticisi Berdan Tekstil bir anlamda 'Tarsus'un şansı'. 200 milyon dolarla Tarsus'taki en büyük sabit yatırım. En büyük 'sosyal, kültürel' projeler Berdan'sız olmuyor. Tarsus halkı 11 Nisan'da Berdan'ın yeni bir etkinliğine şahit oldu. Hatta şahit olmanın ötesinde spor ayakkabılarını, eşofmanlarını, şortlarını giyip bizzat etkinliğe katıldı. Tarsus'lular 11 Nisan'da 'Yarı Maraton' koştu. Yarış arkadaşları Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen sporculardı. Yarı Maraton'a 69'u kadın, 422'si erkek toplam 491 kişi katıldı.

21 kilometrelik parkurda atletler, Roma Yolu'ndan, Kleopatra Kapısı'ndan, St. Paul Kuyusu'ndan, St. Paul Kilisesi'nden geçtiler.

Yarı Maraton'un iki sponsorundan biri Berdan diğeri Tarsus Belediyesi'ydi. 100 bin dolarlık bütçeye sahip organizasyonda birinci gelen kadın ve erkek sporculara üç biner dolar ödendi.

İş gezilerine spor çantasıyla gidiyor

Berdan Tekstil Genel Müdürü Yavuz Sökün 10 yıldır koştuğunu söylüyor. Tüm tatillerine ve iş seyahatlerine spor çantasıyla gidiyor. İsveç Göteborg'da 2002'de yarı maraton, İspanya Madrid'de 2003'te tam maraton koşmuş. Yine geçen yıl Ekim'de, Avrasya Maratonu'nda 15 kilometre koşmuş. Hedefi yılda iki kez yarı maraton koşmak. Tarsus'taki etkinliğin fikir sahibi Sökün, Göteborg'da katıldığı yarı maratondan etkilendiğini söylüyor: ‘‘35 bin kişi koştu, 100 bin kişi izledi. Bu olayın turizme, sosyal kaynaşmaya ekonomiye katkısı var. Bu yıl iki bin kişi koşuyor. Beş bin kişi koştuğunda kendimi başarılı sayacağım.‘‘

Patronun kararı iki saniye sürdü

Berdan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Muhteşem Ekenler, 'Yarı Maraton' fikrini şirketin genel müdürü Yavuz Sökün'ün verdiğini ve karar almasının 'iki saniye' sürdüğünü söylüyor: ‘‘Faydalı bir şeye iki saniyede kakar veririm. Berdan 1951'de kuruldu. Türkiye'deki şirketlerin ömürlerine baktığınızda çok uzun olmadıklarını görürsünüz. Maraton uzun soluklu bir yarış, Berdan uzun ömürlü bir şirket.‘‘

Yarı Maraton'un hazırlıkları bir yıl sürmüş. Tarsus'un altyapı sorunları nedeniyle süre uzamış. Tarihi Roma Yolu'nun 'sonsuz sponsoru' olduklarını söyleyen Ekenler, maraton için de aynı şeyin söz konusu olduğunu belirtiyor.

Erkeklerde Kenya kadınlarda Rusya

Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu, erkekler, kadınlar ve halk koşusu olmak üzere üç ayaktan oluştu. Erkeklerde birinciliği 1.06.57'lik derecesiyle Kenya'dan John Mutai Kipyator, kadınlarda 1.15.18 ile Rusya'dan Yelena Burykina kazandı. Beş bin metrelik halk koşusunun birincisi erkeklerde Ali İşcan, kadınlarda Emine Çelik oldu.

Koşan şirket Berdan

Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu'nun ilginç özelliklerinden biri Berdan Tekstil genel müdürü, finans müdürü ve insan kaynakları yöneticisinin de 21 kilometrelik mesafeyi koşması oldu. Şirket çalışanları ve yakınlarıyla birlikte yaklaşık 700 kişilik 'Berdan Koşu Takımı' halk koşusu ve yarı maratona katıldı.

EN İYİ DERECEYİ İK YÖNETİCİSİ YAPTI

Berdan Tekstil İnsan Kaynakları Yöneticisi Hayri Özsüt, yarı maratonda Berdan yöneticileri ve çalışanları arasında 1 saat 49 dakika ile en iyi dereceyi yaparak rahatça yarışı bitirdi. Özsüt, 13 yaşından beri spor yaptığını söylüyor. Atletizme son beş yılda ilgi duymuş. Bu yıl şubatta Trabzon'da yarı maraton koşmuş. Yeni hedefi İstanbul'daki Avrasya Maratonu'nda 'tam maraton' koşmak. Ardından her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde tam maraton koşmayı istiyor. Özsüt, çalışanların spor yapması için yılda iki kez futbol ve basketbol turnuvası düzenlediklerini söylüyor.

HEDEFİ AVRASYA VE AMSTERDAM

Berdan Tekstil Finans Müdürü Mustafa Özünlü yedi yıldır koştuğunu söylüyor. Pek çok farklı sporu yaparken geçirdiği sakatlık artık yalnızca koşmasına elveriyor. Tarsus Yarı Maratonu katıldığı ilk resmi yarış olmuş. Genel müdüründen etkilendiğini belirtiyor: ‘‘Onun katıldığı yarışlardan sonra bunun hobi olacağını düşündüm. Artık ulusal ve uluslararası yarışmalara katılabileceğimi düşünüyorum. Hedefim önce İstanbul'daki Avrasya, ardından da Amsterdam'da yarı maraton koşmak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler