Gündem Haberleri

  Yargıyı geriye götürdüler

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek yargıya yapılan 211 yeni üye atamasına tepki gösteren Danıştay üyeleri dün Anıtkabir’e gitti. Danıştay Başkanı Mustafa Birden özel deftere, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yargıyı daha bağımsız statüye taşımadığını, yargının siyasallaşmasından kaygı duyduklarını yazması kriz yarattı. HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, Birden’e aynı akşam yanıt verdi: “Siyasi duruşun en açık göstergesi.”

  ATATÜRK’ün mozolesine çelenk koyan Birden ve Danıştay üyeleri, daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçti. Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Anıtkabir özel defterine, “Geldiğimiz bu aşamada, duyduğumuz kaygıyı ve içine düştüğümüz ümitsizliği huzurlarınızda kamuoyuyla paylaşma gereğini hissediyoruz.” diye yazdı. Birden’in yazısının devamı şöyle: “Yüce Önderimiz, Cumhuriyetimizin ilanı sonrası Danıştay’ı devletimizi hukuka bağlı bir yapılanma şekline sokma iradesinin ürünü olarak kurdunuz. Yargı bağımsızlığını gölgeleyerek yargının siyasallaşmasına yol açacak yöntem ve uygulamalardan uzak durulmasını, yargıyla ilgili görevlere atamada kıdem ve liyakate önem verilmesini her fırsatta vurguladık. Büyük beklentilerle yeniden oluşturulan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yargıyı daha bağımsız, tarafsız ve teminatlı statüye taşımadığını, aksine önceki durumundan daha geriye götürdüğünü, yaptığı seçim ve atamalarla çok kısa sürede gördük. Yargının siyasallaşmasının devletin temeline vereceği zarar konusunda herkesi daha dikkatli olmaya çağırıyoruz.”
  HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, Birden’in yazdıklarına akşam şu yanıtı verdi:

  “Danıştay’a seçilen 51 üye, liyakat, kıdem ve mesleki başarılarına göre gizli oylama ile seçilmiştir. Hal böyle iken, anlaşılmaz bir şekilde yargının siyasallaştığı açıklamalarının yapılması, bu açıklamayı yapanlar açısından siyasi bir duruşun en açık göstergesidir. Bu şekildeki beyanlar hem seçilen üyelere, hem bu üyeleri seçen HSYK üyelerinin iradesine saygısızlıktır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı