"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yargıya rağmen otopark ücreti topluyor

ANKARA Büyükşehir Belediyesi haksız yere yurttaşlardan otopark ücreti almakta.

Büyükşehir yeni bir ‘kılıf’ uydurabilir

Milletvekilimiz Mahmut Tanal’ın açtığı dava sonucunda Ankara 17. İdare Mahkemesi toplanan otopark ücretlerinin iptaline karar vermiştir. Bu kararı CHP Ankara İl Başkanlığında büyük bir sevinç içinde değerli Ankaralı’larla paylaştık. Ancak geçen bunca zaman içerisinde hala ücret toplandığını tespit ettik ve Ankara İl Başkanlığı olarak bir çalışma başlattık, alınmış olan bu mahkeme kararını fotokopi ile çoğalttık ve Kumrular, Necatibey, Tunalı ve Bahçelievler’de dağıttık. Bu bilgilendirme çalışmasını yaparken, Tunalı’da kendisini otoparkın sahibi olarak tanıtan kişi ve çalışanları tarafından engellenmek istedik. Kararlı olduğumuz anlaşılınca polis çağırdılar ve gelen ekip durmamızı söyledi. GBT kontrolu yapıldı ama sadece biz CHP’lilere diğer otopark sahiplerinede yapılması isteğimiz rededildi. Polis daha sonra karakola götüreceğini söyledi. Biz, milletvekilimiz Levent Gök’e konuyu anlatınca polislerin kendi aralarında ve daha sonra telefonla yaptıkları görüşmeden sonra serbest olduğumuzu söylediler.
Ancak vatandaşı bilgilendirme çalışmamız durmuş ve engellenmiş oldu.
Daha sonra basından şu açıklamayı öğrendim:
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Ankara 17. İdare Mahkemesi’nin 2012/1276 sayılı kararının belediyeye ulaştığı bildirilerek şöyle denildi:
“Daha öncede benzer bir karar çıkmıştı. Bu karar da olduğu gibi mahkeme, cadde sokak ve bulvarlarda yol genişliği ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması, bunun için bir rapor hazırlanması, belde sakinlerinin aynı yere araçlarını park ettikleri zaman nasıl bir ücret tarifesi uygulanacağına dair detaylı bir çalışma yapılması ve bunlarla ilgili şartlar aramıştı. Biz de mahkeme şartlarını yerine getirerek uygulamaya yeni şekliyle devam etmiştik.
Burada da mahkemenin istekleri yerine getirilecek ve uygulamaya o şekilde devam edilecektir.”
Son cümleye lütfen dikkatli bakın, ne kadar hukuktan, adaletten, halktan uzak duran bir söz... Uygulama yani otopark ücreti almak için bir kılıf bulanacağı ve devam edileceği söyleniyor. Bizlerin yaptığı çalışmaya hak veriyor adeta. Değerli Ankara halkının bilgisine, saygılar.
Eşber ATİLA-CHP Ankara İl Disiplin Kurulu üyesi

Teşekkür

EMEKLİ olmak için müracaat ettiğim Rüzgarlı SGK’da gördüğüm yakın ilgi ve alaka beni şaşırtmakla beraber mutlu da etti.
İşlemlerim hızlı bir şekilde yapılarak sonuçlanınca şaşkınlığım daha da arttı. Bu işlerde bana yardımcı olan Ahmet Ulu Bey ve soyadını öğrenemediğim İdris Beye ve diğer çalışanlara sizin aracılığınızla teşekkür etmek istedim. Tuvaletlerin bu şekilde temiz ve bakımlı olmasını sağlayan yetkiyle de teşekkürler.
Osman CANATAN

Sahipsiz sokak

ERYAMAN 261 Sokak’da hurdacılar mesken tutmuş, dükkanının bir kısmını taşımış hafta sonu faaliyetine burada devam ediyorlar. Getirdikleri üç aracı burada söküp parçalıyor, işine yaramayanı sağa sola atarak çevreyi kirletiyorlar.
İhbar olmadığı sürece polis uğramıyor, caydıran yok herkes istediğini yapıyor. Yarım kalmış terkedilmiş, Sincan-Kızılay metro hattı inşaatı bu sokağa paralel, gece tinerci ve alemciler geliyor. Herkes eline geçeni attığı için hat inşaatı çöplük olmuş. Okuyandan özür diliyerek yazıyorum,ana yola çıkan patika da ne ararsanız var, ’prezervatif’ atıkları da dahil her türlü çöp burada!
Gelen geçeni ve yaşayanları rahatsız eden olumsuzluklara rağmen belediye temizlik görevlisi ve asayişten sorumlu olanları görmek mümkün değil.
Ankara’nın göbeğinde bir sahipsiz sokak; sakinleri ne yapacağını şaşırmış insan gibi huzurlu yaşamanın düşünü kuruyor!
Çetin TOROS

X