Gündem Haberleri

  Yargıya müdahale bitsin

  ANKARA
  09.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Türkiye’de son zamanlarda hukuka aykırılıkların sergilendiğini savunarak, iktidara "Toplumda yargıya güven duygusunu sarsan müdahaleler son bulsun" uyarısında bulundu.

  Özok, "Siyasi iktidarın, erkler ayrılığı ilkesindeki dengeleri bozan uygulamaları son bulmalı, herkes için huzur ve refahın, eşitliğin, mutluluğun kaynağı hukuk, bütün kuralları ile uygulanmalıdır" dedi. Özok, dün TBB’nin 40. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, TBB’nin, Cumhuriyet’in kazanımlarının ve hukuk devletinin sarsılmaz tarafı ve bekçisi olduğunu belirten Özok, şunları kaydetti:

  Laiklik prensibi

  Kuruluşundan bu yana TBB, hukukun üstünlüğünü vazgeçilmez, en yüksek değer olarak kabul etmiş, Atatürk’ün ilkelerinden, laiklik prensibinden, üniter devlet yapısından, Cumhuriyet’in kazanımlarından, yargı bağımsızlığından ödün vermeden savunmanın etkin gücü olarak mücadelesini sürdürmüştür.

  Topluma güven

  Hukuk uygulayıcıları görevlerini tam bir tarafsızlık ve cesaretle yürüttüklerine, adil yargılanmanın sağlanmasında hiçbir etki altında kalmadıklarına dair topluma güven verecek davranışlar sergilemelidirler.

  Angaryaya zorlanıyor

  Hak arama özgürlüğünü yaşama geçiren, adil yargılanmanın sağlanmasında çok önemli rolleri bulunan yargının kurucu unsuru, savunmanın temsilcisi avukatların ve avukatlık mesleğinin sorunları gittikçe tırmanış gösteren boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle CMK kapsamında müdafi-vekil görevlendirmelerinde avukatlar Anayasa’ya aykırı olarak angaryaya zorlanmaktadırlar.

  Yasa çıkartılsın

  Avukatlar, görevlerini ifa ederken ciddi boyutlarda saldırılara uğramakta, can güvenlikleri sağlanamamakta ve çoğu zaman özgürce savunma yapılamamaktadır.

  Hiçbir zaman kabul edilemeyecek olan bu ve benzeri sorunların gecikmeden giderilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yakın bir gelecekte, avukatlık mesleğine kabulden itibaren mesleğimizin koşullarını dünya standartları ile örtüşür hale getirecek çağdaş nitelikli bir Avukatlık Yasası’nın çıkartılması fevkalade önemsenmektedir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı