Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargıya FP tehdidi

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1999 - 00:01

  Fazilet Partisi'nin cumartesi günü açıklanacak beyannamesinde, hakim ve savcılara gözdağı veriliyor. Beyannamede ayrıca, DGM'lerin kaldırılması vaat ediliyor.

  FP, seçim beyannamesinde yargıya gözdağı verdi. FP'nin ‘Günışığında Türkiye’ başlıklı beyannamesinde, yargıç ve savcılar arasında ‘ideolojik temizlik’ yapılacağının açık işareti verildi. Beyannamede, ‘Tarafsız olmadığı, karar verirken ideolojik ve hissi davrandığı yolunda haklarında çok sık şikayette bulunulan yargı mensuplarının durumlarının gözden geçirileceği’ belirtildi.

  Hürriyet, Genel Başkan Recai Kutan'ın cumartesi günü İstanbul'da açıklayacağı 74 sayfalık beyannameyi elde etti. Önce partileri RP kapatılan, ardından liderleri Necmettin Erbakan ile gelecekteki liderleri Recep Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak getirilen, son olarak da çok sayıda üyesi hakkında idam istemiyle dava açılan FP'nin beyannamesinde, yargıya yönelik radikal önlemler getirileceği vaadedildi. ‘Hukukun ve yargının siyasallaşması, devletimizin son dönemde karşılaştığı en büyük tehlikelerden birini oluşturmaktadır. Bu gelişmeyi durduracak önlemler derhal alınmalıdır’ denilen FP'nin beyannamesindeki büyük gürültü koparacak yargıyla ilgili diğer değerlendirmeler ve getirilmesi düşünülen düzenlemeler şöyle:

  Tarafsız olmadığı, karar verirken ideolojik ve hissi davrandığı için hakkında şikayette bulunulan yargı mensuplarının durumları gözden geçirilecek.

  Hukuka aykırı kararlar verdiği belirlenen yargı mensuplarının tazminat sorumluluğunun genişletilmesini sağlayacak tedbirler alınacak.

  Yargının demokratikleşmesi için, yargı mensupları halk oyuyla seçilmesine yönelik düzenlemeler yapılacak.

  Ancak bunun altyapısı oluşturumlana kadar Anayasa Mahkemesi ile Danıştay üyelerinin bazıları Cumhurbaşkanı yerine TBMM tarafından seçilmesi sağlanacak.

  DGM'ler kaldırılacak, terör ve örgütlü suçlar konularında uzmanlaşacak genel yetkili ceza mahkemeleri oluşturulacak.

  Yargı birliğini bozan yapı düzeltilerek sivil kişilerin askeri yargıda yargılanmaları önlenecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı