Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargıtay'ın eşcinselik tanımı

  Hürriyet Haber
  25 Ekim 2005 - 11:22Son Güncelleme : 25 Ekim 2005 - 11:22

  Yargıtay, eşcinsel ilişki yaşayan iki işçinin, iş yerindeki kavgalarının ardından iş aktinin feshedilmesine dönük davada, işçilere ihbar ve kıdem tazminatı verilmemesini öngördü.

  EŞCİNSEL İLİŞKİ VE İŞYERİNDE TARTIŞMA

  A.K, çalıştığı işyerinde başka bir işçi ile eşcinsel ilişki yaşıyordu. Ilişki sürerken, A.K ve arkadaşı birlikte ortak bir otomobil aldılar. Bir süre sonra arkadaşı A.K ile ilişkisini bitirmek istedi. Bunun üzerine A.K, otomobil borcunu bahane ederek arkadaşı ile işyerinde tartıştı. Hakaret ve küfürlerin dillendirildiği tartışma sonucunda, işveren A.K’yi ve arkadaşının iş akdini feshetti.

  MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ

  Bunun üzerine A.K, ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesi için Kartal 1’inci İş Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, davayı kabul etti ve işverenin ihbar ve kıdem tazminatlarını ödemesini kararlaştırdı.

  YARGITAY’DAN EŞCİNSEL YORUMU "AHLAK KURALLARINA UYGUN DEĞİL"

  İşverenin temyizi üzerine dosya Yargıtay’a taşındı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi’nin, kararında eşcinsel ilişki üzerine yaptığı yorum dikkat çekti.

  Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi’nin, kararında, eşcinsel ilişki tanımı yerine, "işyerinde iş arkadaşı ile arasındaki ahlak kurallarına uygun olmayan ilişki" ifadesini kullanması dikkat çekti. Kararda, bu ilişki nedeni ile işçilerin mesai saatlerinde işyeri düzeninin ihlal edilmesine yol açacak şekilde küfürleşmeli tartışma yaptığı gerekçe gösterilerek işverence feshedildiği kaydedildi.

  "TUTKU" İŞ VERİMİNİ ENGELLEMİŞ

  Kararda, "Şehir dışı görevlere dahi diğer erkek işçinin beraberinde gönderilmesini isteyecek şekilde tutkulu olan davacının bu davranışları yönünden dalgınlığı şeklinde oluşan davranışların iş verimini olumsuz etkileyecek düzeye ulaşması, işçinin cinsel tercihlerini aşar bir olgu olarak kabul edilmelidir" denildi.

  Yargıtay kararında, işyerinde cinsel taciz ile başlayan ilişkinin partneri tarafından sonlandırılmasının istenilmesi üzerine otomobil borcu bahane edilerek karşılıklı hakaret içeren sataşmaya dönmesi sonucu davacının diğer işçisiyle birlikte iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedildiği ifade edildi.

  Yargıtay bu nedenlerle İş Yasası’na uygun fesih yapıldığını bildirirken, işçilerin ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamayacağını kaydetti. Bu nedenle, yerel mahkemenin kararı bozuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı