Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargıtay'dan "ses kaydı" için suç duyurusu

  A.A
  28 Mayıs 2010 - 12:30Son Güncelleme : 28 Mayıs 2010 - 13:51

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in yargılandığı davada, bazı gazetelerde yer alan ve Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin olarak, “Yargı görevini yapanları ve adil yargılamayı etkiledikleri” gerekçesiyle, 5 gazete ve bir televizyon kanalı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in yargılandığı davada, bazı gazetelerde yer alan ve Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin olarak, “Yargı görevini yapanları ve adil yargılamayı etkiledikleri” gerekçesiyle, 5 gazete ve bir televizyon kanalı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

  Cihaner'in Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmaya, sanık Cihaner, avukatları, Cihaner'in ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi davaya ilişkin bazı gazetelerde yer alan “Yargıtay'da Cihaner'i Kurtarma Planı” başlıklı haberler nedeniyle bu haberlerin yer aldığı 5 gazete ve 1 televizyon kanalı hakkında “yargı görevini yapanları ve adil yargılamayı etkiledikleri” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

  Yargıtaydan ses kaydı için suç duyurusu

  Duruşmayı gazeteci-yazar Yalçın Küçük de izledi

  Daire ayrıca, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Cihaner'in “Ergenekon terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının özel kurye ile Daire'ye gönderilmesini kararlaştırdı.
  Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan  Cihaner'in “görevi kötüye kullanma”, “evrakta sahtecilik” ve “imar  kirliliğine neden olmak” suçlamasıyla yargılandığı davaya, Yargıtay 11. Ceza  Dairesinde devam edildi.

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, geçen duruşma sanık  Cihaner'in Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevi sırasında yürüttüğü Fethullah  Gülen grubuna yönelik soruşturmayla ilgili dosyayı görevsizlik kararıyla Erzurum  Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiğine ilişkin görevsizlik kararının Daire'ye  gönderildiğini söyledi.

  Daire Başkanı Ülker, geçen duruşmadaki ara karar doğrultusunda  İstanbul  13. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ve sanıkları arasında Kurmay Albay Dursun  Çiçek'in de bulunduğu “İrtica ile mücadele eylem planı” dava dosyasının  gönderildiğine ilişkin cevap yazısının geldiğini, ancak söz konusu dava  dosyasının henüz Daire'ye ulaşmadığını bildirdi.

  Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Cihaner'in  “Ergenekon terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının  geçen duruşmada istendiğini anımsatarak, bu dava dosyasının İstanbul 13. Ağır  Ceza Mahkemesi'nde devam eden “irtica ile mücadele eylem planı” dava dosyası  ile birleştirme kararlarına yapılan itiraz nedeniyle Diyarbakır Ağır Ceza  Mahkemesine gönderildiğine ilişkin yazının Daire'ye ulaştığını kaydetti.

  Erzincan Adliye Lojmanları bahçesine kameriye yapılması suretiyle “imar  kirliliğine neden olmak” suçuna ilişkin olarak kameriyeyi yapan Süleyman Tan,  Erol Söğüt ve Yavuz Çakır'ın ifadelerinin talimatla alındığını belirten Daire  Başkanı Ülker, bu kişilerin ifadelerini okudu.

  Tan, Çakır ve Söğüt'ün ifadelerinde yaptıkları işe karşılık para  almadıklarını, adliyeye katkı sağlamak amacıyla bu işi yaptıklarını, Başsavcı  Cihaner'in de “böyle bir şey olmayacağı için para teklifinde bulunduğunu”  söyledikleri görüldü.

  Duruşmada savunma yapan sanık Cihaner, Erzurum'daki davada “olağanüstü  yargılama usullerinin” uygulandığını öne sürerek, Erzurum 2. Ağır Ceza  Mahkemesinin kasıtlı davranarak, dosyayı Yargıtay'a göndermediğini savundu.
         
  YARGITAY ÜYELERİNE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN SES KAYITLARI
           
  Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki dava başlamadan bir gün önce bazı basın  organlarında yüksek yargıçların “davayı kurtarma planı” başlığında haberlerin  yer aldığını iddia eden Cihaner, şöyle konuştu:

  “Bu yargılama öyle bir yargılama haline geldi ki korku iklimi  yaratılmaya çalışılıyor. Ben kendimi bu davada tutuklu görmüyorum. Önümün eşkıya  tarafından kesilip, bir yere kapatılmam neyse şu anda yaşadığım durum da böyle  bir şey. Beni yargılamakta görevsiz bir mahkemenin terörüne maruz kalıyorum. Her  türlü bedeli ödemeye hazırım. Bu yargıyı etki altına almak isteyen siyasi  iradenin oyunudur. Ben tutuklandıktan sonra yargı reformu gündeme getirildi, bu  bir süreçti. Bunlar siyasi, popülist bir sürecin yaşandığını gösterir”

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Müsteşarı Ahmet Kahraman hakkında  YARSAV'ın “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun çalışmasını engellemek ve  Anayasayı ihlal etmek” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç  duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Cihaner, bu suç duyurusu üzerine Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığı'nın muhtemelen takipsizlik kararı vereceğini, kendisinin  de bir başsavcı olarak aynı hukuki statüye sahip olduğunu ancak bakan ve  müsteşarının yargılanmadığını söyledi.

  Kendisini yargılamak için 7 aydır mahkeme arandığını savunan Cihaner,  “Tarihte 'Donanma Davası' diye bir dava vardı. Gemide seyyar bir mahkeme  kurulmuştu. Biz de Araf'ta kaldık, dosyaya ulaşamıyoruz. Seyyar bir mahkeme  kurulursa ancak o zaman dosyaya ulaşabiliriz. Kurye ve posta bizden daha çok  dosyaya vakıf” dedi.
  Cihaner'in bu sözleri üzerine Daire Başkanı Ülker, “Bekleyeceğiz, başka  yapacak bir şey yok. Biraz sabırlı olmak lazım” diye konuştu.

  Cihaner'in avukatı Turgut Kazan da söz konusu dosyaların beklenmesi  durumunda gelmeyeceğini ileri sürerek, “Dosyaların gönderilmemesiyle suç  işlenmiştir. Yargısız infaz uygulanmaktadır. Ağır bir kasıt ile işlenmiş suç var.  Bizim talep ettiğimiz birleştirme kararına sokaktan geçen biri itiraz etmiştir.  Bu itiraz edilebilecek bir karar değildir. Dosyayı Diyarbakır'a kaçırmışlardır.  Suç işlenmeye devam ediliyor” dedi.

  Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasını Yargıtay 11. Ceza  Dairesi'ne göndermeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini  tekrarlayan Kazan, bu defa bu suçun “izne tabi olmadan soruşturulacak suçlar  kapsamında” olduğunun vurgulanmasını istedi.

  Yargıtay'daki dava başlamadan önce bazı gazetelerde Yargıtay üyelerine  ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının yayınlanarak, Yargıtay 11. Ceza  Dairesi'nin baskı altına alınmaya çalışıldığını öne süren avukat Kazan,  gazetelerde Cihaner hakkında çıkan “Yargıtay'da Cihaner'i kurtarma planı”  başlıklı haberlerden dolayı 5 gazete ve 1 televizyon kanalı hakkında “davayı  etkilemek suçundan” suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

  Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki Cihaner'in “Ergenekon terör örgütü  üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının Yargıtay 11. Ceza  Dairesi'ndeki dava dosyası ile birleştirilmesi talebini de tekrarlayan avukat  Kazan, davaların birleştirilmesi için Erzurum'daki dava dosyasının aslının  beklenmesine gerek olmadığını, Daire'nin elinde bulunan CD'ler ve belgeler  üzerinden yapılacak değerlendirme ile davaların birleştirileceğini savundu.

  Avukat Kazan, dosyaların hem Diyarbakır'dan hem de Erzurum'dan özel kurye  ile getirilmesini istedi.
         
  ARA KARAR


  Cihaner ifadesi ve Kazan'ın sözlerinin ardından Yargıtay 11. Ceza Dairesi  Başkanı Ersan Ülker, duruşmaya kısa bir ara verdi.

  Duruşmaya verilen aranın ardından Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin ara  kararını açıklayan Daire Başkanı Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen  Cihaner'in “Ergenekon terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava  dosyasının, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden “irtica ile mücadele  eylem planı” dava dosyası ile birleştirme kararlarına yapılan itirazın  Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde değerlendirildikten sonra “ivedi” şekilde  özel kurye ile Daire'ye gönderilmesine karar verildiğini açıkladı.

  Daire, Cihaner'in Yargıtay'da yargılandığı davaya ilişkin bazı  gazetelerde yer alan ve Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses  kayıtlarına dayanılarak yapılan “Yargıtay'da Cihaner'i kurtarma planları”  başlıklı haberler nedeniyle 5 gazete ve bir televizyon kanalı hakkında “yargı  görevini yapanları ve adil yargılamayı etkileme” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, dava dosyasında yer alan eksikliklerin  tamamlanması ve istenen diğer dava dosyalarının gelmesinin beklenmesine karar  vererek, duruşmayı erteledi.

  Duruşmaya, Cihaner'in eşi Muhteber, babası İsmail Hakkı, annesi Zeynep  Cihaner, kardeşleri, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu  üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Sincan 1. Ağır Ceza  Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, bazı hakim ve savcılar ile çok sayıda vatandaş  izlemek üzere katıldı. Cihaner'i, Turgut Kazan başta olmak üzere 14 avukat  savundu.

  Avukatlar, basın mensupları ve izleyiciler salona girdikten sonra sanık  İlhan Cihaner, duruşma salonuna alındı. Cihaner, duruşma salonuna girişinde  izleyiciler tarafından alkışlandı. Duruşma salonuna çok sayıda izleyicinin  alınması nedeniyle, bazı gazeteciler salona giremedi, salona girmeyi başaran  gazetecilerin de duruşmayı yere oturarak izledikleri görüldü.

  Duruşma öncesinde Erzincan'dan geldiği öğrenilen bir grup, Yargıtay  önünde basın açıklaması yaparak Cihaner'e destek verdi. Grupta bulunanların  “Başsavcı Cihaner onurumuzdur” yazılı tişörtler giydiği görüldü.
      

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı