Gündem Haberleri

  Yargıtay ’namus cinayetine’ verilen cezayı az buldu

  Neşet KARADAĞ/ADANA, (DHA)
  05.07.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  YARGITAY, kendisini sevdiğini söylediğini iddia etiği bir çocuk annesi 17 yaşındaki yengesi Cennet Gaygısız'ı 26 yerinden bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilen 31 yaşındaki Abdurrahman Beler'e verilen cezayı az bulup, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

  Karaisalı İlçesi'nin Tosunlar Köyü'nde oturan 21 yaşındaki Gani Beler ile 2 yıldır nikahsız yaşayan Cennet Gaygısız, 15 Aralık 2004'de eşine “Ben ağabeyin Abdurrahman'ı seviyorum. Onun yanına gidiyorum” yazılı mektup bırakıp kaçtı. Bu mektup nedeniyle ailesi ile arası açılan Abdurrahman Beler, iddiaya göre, 27 Ocak 2005'te Belediye Evleri Mahallesi'nde yengesi Cennet'i bıçaklayarak öldürdü. Tutuklanan Beler, Adana 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 26 Eylül 2005'de ‘haksız tahrik altında yengesini öldürdüğü’ iddiasıyla, duruşmadaki iyi hali de dikkate alınarak 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

  YARGITAY KARARI BOZDU

  Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, kararı bozdu. Beler'in iddialarını inandırıcı bulmayan Yargıtay, öldürülen Gaygısız'ın olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğuna da dikkat çekip, küçük yaştaki kişileri öldürenler hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası istenmesi nedeniyle katil zanlısı Beler'in buna göre cezalandırılmasını istedi. Yargıtay kararında, öldürülen Gaygısız'dan sanığa yönelik haksız tahrik teşkil edecek söz ve davranışla ilgili bir delil bulunmadığı belirtilerek yeniden verilecek cezada haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması gerektiği de belirtildi.
  Önümüzdeki günlerde yerel mahkemede yeniden yargılanmaya başlayacak olan Beler, yengesini neden öldürdüğünü mahkemede şöyle anlatmıştı:

  ‘TANSİYONUM YÜKSELDİ ÖLDÜRDÜM’

  “Kardeşim askere gitmişti. Nikahsız evliliğinden bir de çocukları olmuştu. Cennet, köyde benim kendisiyle birlikte olmak istediğimi söylemiş. İnsan içine çıkamaz oldum. Kardeşim ile görüştüm. İkna oldu. Tesadüfen karşılaştık. Köye dönüp aramızda herhangi bir ilişkinin olmadığını anlatmasını söyledim. Hayatına kimsenin karışamayacağını, gerekirse kendisini satacağını söyleyince beynimden vurulmuşa döndüm. O anda tansiyonum yükseldi. Ne yaptığımı bilmeden bıçakladım. Öldüğünü anlayınca polise haber verdim.”

  ‘KIZIMI BANA TESLİM ETSELERDİ’

  Kızı öldürülen 55 yaşındaki Ganime Gaygısız ise daha önceki mahkemelerde, katil zanlısının kızına iftira attığını söyledi. Anne Gaygısız, “Fazla ceza almamak için kızımın namusu ile oynuyorlar. Madem, kötü biriydi, madem böyle bir şey oldu neden kızımı getirip bana teslim etmediler ? Bana getirip, teslim etselerdi. Damadımdan ve kızımı öldüren ağabeyinden şikayetçiyim. En ağır cezaya çarptırılmalarını istiyorum” demişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı