Yargıtay kararıyla yeni otomobil

Hürriyet Haber
04 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Mart 1999 - 00:01

Yargı, otomobili almasının ikinci haftasında arızayla karşılaşan sürücünün yüzünü yıllar süren onarım macerasının sonunda güldürdü. Garanti süresi içerisindeyken aracının üretici firma tarafından değiştirilmesini talep eden sürücünün aleyhine çıkan yerel mahkeme kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Yüksek Mahkeme, firmaların onarım yükümlülüğünün servis istasyonları açarak, ‘‘deneme-yanılma yoluyla arızayı belirleyerek onarmaya çalışana elemanların çalıştırılmasıyla’’ ortadan kalkmayacağını bildirdi.

Yeni satın aldığı otomobilin motorundan sesler geldiğini, vites değişikliğinde sarsıntı ve titremelerin olduğunu 15 gün içerisinde farkeden tüketici, aracın serviste onarımını istedi. Yasal olarak bu süre içerisinde aracın değiştirilmesini talep edebilecekken, onarıma izin vermesi ve bunun da 14 ay sürmesi sonucu tüketici otomobili değiştirmeyi reddeden firmanın, aracı kullanamamaktan dolayı oluşan zararını en yüksek reeskont faizi ile ödemesini isteyerek mahkemeye başvurdu. Ancak yerel mahkemenin istemi reddetmesi üzerine konu yüksek mahkemenin gündemine geldi.

13. Hukuk Dairesi üyeleri, oybirliğiyle aldıkları kararla Şubat 1996'da başlayan macerayı sona erdirdiler. Satıcı firma, tüketicinin tercihini onarım yönünde kullandığını bu nedenle aracın yenisi ile değiştirilmesini isteyemeyeceğini savundu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı