Gündem Haberleri

  Yargıtay dosyayı 2. kez istedi

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 01:19 | Son Güncelleme:

  YARGITAY dün, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in, “Ergenekon terör örgütü üyeliğinden” tutuklu yargılandığı dava dosyasını, Diyarbakır’a gönderen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden ikinci kez istedi. Yargıtay, “Birleştirme kararına itiraz Diyarbakır’da sonuçlanıp Erzurum’a geldikten sonra üzerinde başka bir inceleme yapılmaksızın, ivedilikle kurye ile gönderilmesini” talep etti. Cihaner’in avukatı Turgut Kazan’ın, Erzurum’daki hakimlere ikinci kez suç duyurusunda bulunulması talebi ise Erzurum dosyanın aslını gönderdikten sonra karara bağlanacak.
  Islak imza ulaşmadı
  Dünkü duruşmada, Yargıtay 11. Dairesi’nin Başkanı Ersan Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gelen 25 Mayıs tarihli yazıyı okudu. Ülker, şikayetçi avukatı Muhammet Hatip Dursun’un, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki, “İrtaca ile mücadale eylem planı” davasıyla birleştirme kararına itirazı ve avukat Kazan’ın tutukluluğa ve birleştirmeye itirazı nedeniyle dosyanın Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini belirtti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, incelenmek üzere istenen Albay Dursun Çiçek’in yargılandığı “İrtica ile mücadele eylem planı” dosyasının ise kurye ile gönderildiğinin bildirilmesine rağmen henüz daireye ulaşmadığı kaydedildi.
  Diyarbakır’a kaçırdılar
  Bunun üzerine söz alan Cihaner’in avukatı Kazan, “Bu dosyayı kesinlikle göndermeyecekler. Dosyaların gönderilmemesiyle suç işlenmiştir. Yargısız infaz uygulanmaktadır. Ağır bir kasıt ile işlenmiş suç var. Yargıtay’ın birleştirme kararına sokaktan geçen biri itiraz etmiştir. Bu itiraz edilebilecek bir karar değildir. Dosyayı Diyarbakır’a kaçırmışlardır. Suç işlenmeye devam ediliyor. Yargı, yargıyı dinlemiyor. Dosyanın beklenmeyip CD’ler üzerinden birleştirme kararı istiyoruz” dedi. Kazan’ın talebine rağmen Yargıtay, CD’ler üzerinden birleştirme kararını değerlendirmedi ve dosyayı ikinci kez daha Erzurum’dan isteyerek duruşmayı 11 Haziran’a erteledi.
  Hemen göndersinler
  Kazan, bu karardan sonraki olası hukuki gelişmeleri Hürriyet’e şöyle değerlendirdi: “Normal olarak Diyarbakır’daki mahkemenin hemen bugün, en kötü Pazartesi günü itirazları değerlendirip dosyayı Erzurum’a göndermesi gerekiyor. Erzurum’un da dosyayı başka hiçbir işlem yapmaksızın görevli mahkeme olan Yargıtay’a yollaması lazım. Normali bu. Ama bugünkü koşullarda herşey olur. Eğer Diyarbakır’da incelemeyi devam ettiyorum derse, 11 Haziran’daki duruşma gününe kadar göndermezse, Erzurum’daki hakimler gibi hukuken sorumlu ve suç işlemiş olurlar.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı