Gündem Haberleri

  Yargıtay’dan suç duyurusu

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in “Görevi ihmalden” yargılandığı davada, Cihaner’in Ergenekon üyesi olmaktan yargılandığı dava dosyasını İstanbul’a gönderen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Yargıtay, Cihaner’in Erzurum’da yargılandığı dava dosyası ile İstanbul’daki “İrtica ile mücadele eylem planı” dava dosyasının da gönderilmesini istedi.

  YARGITAY 11’inci Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in “Görevi ihmalden” yargılandığı davada çok önemli 2 ara karar verdi. Yargıtay, Cihaner’in dosyasının aslını tüm ekleriyle istenmesine rağmen yollamayıp birleştirme kararıyla İstanbul’a gönderen, durumu da sadece 1 gün önce Daire’ye faksla bildiren Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi hâkimleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıtay, Erzurum hâkimlerini, “Yazışma ve nezaket kurallarına aykırı” davrandıkları için Adalet Bakanlığı’na şikayet ederek haklarında yasal işlem yapılmasını istedi.
  Yargıtay, Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki, Cihaner’in “Ergenekon terör örgütü üyesi olmaktan” yargılandığı dava dosyası ile İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Kurmay Albay Dursun Çiçek’in sanığı olduğu “İrtica ile mücadele eylem planı” dava dosyasının “birleştirme kararı beklenmeksizin” 28 Mayıs’taki duruşma gününden önce gönderilmesini istedi. Yargıtay her 2 mahkemeye de talebi kurye ile gönderme kararı aldı.

  Yargılama tiyatro

  Eşi Muhteber, anne-babası, 2 kardeşi ve çok sayıda yakını ile Sincan Hâkimi Osman Kaçmaz, Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun da izlediği duruşmada Cihaner, İsmailağa ve Fethullah Gülen grubuna karşı yaptığı soruşturma nedeniyle yargılandığını söyledi. Hakkında hâlâ soruşturma yürütüldüğünü belirten Cihaner, dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in İsmailağa soruşturması sırasında gözaltına alınan kişilerin bırakılması için kendisini telefonla aradığını belirterek şunları söyledi:“Yargılama süreci tiyatro. 7 aydır biz bu davaya mahkeme arıyoruz. Dursun Çiçek’in Erzincan’a geldiğine ilişkin tek delil olmadığı halde, dosya İstanbul’a gönderildi. Oradaki işlemler usulsüz, yok hükmünde, temelden sakat. Engizisyon hukukuna rahmet okutacak bir yaklaşımla karşı karşıyayız.”

  1.5 saat erken getirdiler

  ERZİNCAN Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, duruşma saat 09.30’da başlamasına rağmen gazetecilerin görüntü almaması için saat 08.00’de Yargıtay’a getirildi. Cezaevi aracından indirilen Cihaner’i, Hürriyet muhabiri jandarmaların arasında görüntüledi. Bunun üzerine Yargıtay’ın güvenlik görevlileri, sivil polisler ve jandarma engellemeye çalıştı. Duruşma sürerken, Ergenekon Tertibine Karşı Dayanışma Grubu eylem yaptı.

  Org. Berk’e Yargıtay yolu açılabilir

  Cihaner’in avukatı Turgut Kazan, ara kararı ve olası gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Cihaner’le birlikte Erzurum’da yargılanan tüm sanıkların dosyaları iştirak nedeniyle birleştirebilir. Daire, iştirak görür tüm sanıklar yönünden birleştirme kararı verirse Erzurum’daki Ergenekon davasının sanıklarından 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’e Yargıtay’da yargı yolu açılacak.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı