Gündem Haberleri

  Yargıtay’dan ön inceleme

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YARGITAY Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun santral çıkışlı bir telefon numarasının dinlendiğini ortaya koyan raporun ulaşması üzerine Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu dün toplandı ve oy birliğiyle ‘ön inceleme’ başlattı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da santralin dinlendiği iddialarını inceliyor.

  Savcı gibi çalışacak

  Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in başkanlığında sabah toplanan Kurul, konuya ilişkin Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen belgeleri değerlendirdi. Kurul, bu amaçla bir raportör üye görevlendirdi. Bu üye, savcı gibi çalışacak; Eminağaoğlu’nun başsavcılıktaki telefonu dinlenirken, ‘sızma’ yapılıp Yargıtay’ın diğer telefonların dinlenip dinlenmediğini araştıracak, dinleme kararının hukuka uygun olup olmadığını değerlendirecek.

  Rapor değerlendirilecek

  Üyenin hazırlayacağı raporu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker başkanlığında toplanacak 4 başkan ve 4 üyeden oluşan 9 kişilik kurul değerlendirecek. Kurul, hukuka aykırı dinleme sonucuna varırsa, sorumluluğunu tespit ettiği TİB, Emniyet, MİT görevlilileri hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

  Kurul ne yapacak

  Kurul, Adalet Bakanlığı Müsteşar ve Teftiş Kurulu Başkanı’nın Eminağaoğlu’nun savunduğu gibi hukuka aykırı soruşturma izni ve dinleme kararı aldırdığı sonucuna varırsa, bu görevliler “hâkim” sıfatı taşıdıkları için haklarında Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni istenecek. Adalet Bakanı Sadullah Ergin izin verirse, sorumluluğu görülen bakanlık üst düzey yetkilileri hakkında soruşturma ve sonrasında Yargıtay’ın ilgili dairesinde yargılama yapılabilecek.

  Sonuna kadar takip

  Başkan Gerçeker, “Yargıtay’la ilgili bir dinleme varsa, sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi. Gerçeker, İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in dinlemesine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

  Başsavcılık devrede

  Yargıtay Başsavcılığı da kendi incelemesini sürdürüyor. Başsavcılık, Yargıtay’ı kanuna aykırı dinleyerek, ‘görev suçu’ işlediği sonucuna vardığı ve kendi yetki alanına giren kişi ya da kişiler hakkında doğrudan soruşturmaya geçebilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı