"Oya Armutçu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Oya Armutçu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Oya Armutçu

Yargıtay’dan, çocuk suçluya kötü haber

ADALET Bakanlığı’nın verilerine göre 2010’da 18 yaşından küçük 199 bin 461 sanık hakkında dava açıldı ve 47 bin 374’ü hakkında mahkumiyet kararı verildi. 31 Ocak itibarıyla cezaevlerinde 2 bin 360 çocuk suçlu var. Bunların bin 948’nin tutuklu, 412’si hükümlü.

Eylemde kullanılan çocuk sayısı yüzde 50 arttı
Emniyet’in 15 ayrı ilde yaptığı son araştırmaya göre ise “taş atan çocuklar yasası” yürürlüğe girdikten sonra PKK kent merkezlerinde özellikle 16-17 yaşından küçük çocukları sokağa sürmeye başladı. Eylemlerde kullanılan çocuk sayısı yüzde 50 arttı.
Sabıkan varsa, hüküm ertelemesi yok
Türkiye’de ve dünyada artan çocuk suçluluğu sosyal bir sorun olarak çözüm beklerken, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan (YCGK) başta PKK’nın sokağa sürmeye devam ettirdiği çocuk suçlulara kötü haber geldi. Sabıkalı çocuk ikinci kez suç işlediğinde cezası ertelenmeyecek. Kurul, kasıtlı bir suçtan sabıkası olan çocuklara CMK’nın 231. maddesiyle getirilen “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” yoluyla ceza ertelemesi yapılamayacağına karar verdi. Önce bu kararın nasıl alındığına gözatalım:
Yedi yıllık davadan çıkan karar
İstanbul’da 24 Kasım 2005’te bir marketin önünde park eden bir vatandaşın arabasından çantası çalındı. Şikayetçi vatandaş, arabadaki çantasına kapkaç yapan üç şüpheliyi kovaladı. Ancak yakalayamadı. Hırsızlık olayını bildirmek üzere gittiği polis merkezinde başka bir adli işlem nedeniyle bulunan şüpheli Sait K’yı tanıdı. Sait K. 18 yaşından küçük olduğu için hakkında hırsızlıktan Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi’nde dava açıldı.
Mahkeme: Hırsızlığı alışkanlık haline getirmiş
Çocuk mahkemesi, sabıkalı olan Sait K’nın, hırsızlık suçunu alışkanlık haline getirdiği tespiti yaptı. Mahkeme, sanık Sait K’ya önce hırsızlıktan 2 yıl ceza verdi. Ancak yaşı küçük olduğu ve malın değeri “normal” sayıldığı için cezayı 1 yıl 4 aya indirildi. Sabıkalı oluşunu, geçmişini, yargılama sürecindeki pişmanlık göstermemesini gerekçe gösteren mahkeme cezayı ertelemedi.
“Ceza ertelemesi yapılsın” temyizi
Karar temyiz edildi. Yargıtay 6. Ceza Dairesi, 26 Eylül 2011 tarihli kararıyla Çocuk Koruma Kanunu ve CMK’nın 231. maddesine göre ceza ertelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkumiyet kararı bu nedenle bozuldu.
Başsavcılıktan itiraz
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz etti. Başsavcılık, Dairenin bozma kararının kaldırılıp, çocuk mahkemesinin mahkumiyet kararının onanmasını istedi. Kurul 20 Mart Salı günü Başsavcılığın itirazını görüştü ve kabul etti. Sabıkalı çocuğa ceza ertelemesi yolu kapandı.
3 milyon avroluk umut veren proje
YCGK’nın, mevzuattan kaynaklanan son kararı böyle. Rakamlar ise ortada. Adalet Bakanlığı, AB’nin finansmanı ve UNICEF’in teknik desteğiyle yürütülecek üç milyon 150 bin avroluk 24 ay sürecek “Çocuklar için Adalet” projesine start vermişti. Bu proje kapsamında, mevzuat ve mekanizmalar değiştirilecek. 160 adliye binasında uluslararası standartlara uygun “çocukla görüşme odaları” yapılacak. Savcılık çocuk büroları güçlendirilecek. Çocuğun adil yargılaması garanti altına alınacak ve özgürlükten yoksun bırakılmaya son çare olarak başvurulacak.
Proje umut veriyor.
X