Gündem Haberleri

  Yargıtay’daki nasıl meşruysa 12 Ekim’deki de meşru

  ANKARA
  27.09.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK seçimlerine ilişkin “Hâkimlerimizin, savcılarımızın Yargıtay’da verdiği karar nasıl meşru bir kararsa, 12 Ekim’de verecekleri karar da öyle meşru bir karardır. Bunun dışındaki görüşler, değerlendirmeler tamamıyla seçime dönük, kara propaganda” dedi. Avukatlıktan mesleğe geçen hâkim ve savcıların kura töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, şunları söyledi:

  KİRLİ PROPAGANDALAR

  “(AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın “HSYK seçimlerini belli bir zümrenin pazarlık ve şantajla kazanması halinde gayrimeşru sayacakları” sözlerine İbrahim Okur’un “O zaman atamayı yapsınlar” yanıtının anımsatılması üzerine) Hakim ve savcılar, Yüksek Kurul üyelerini seçecek. Bu; hükümetin, bazı siyasi grup ya da Paralel yapının seçimi değil. Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Hükümetin seçimlere herhangi bir müdahalesi asla söz konusu değildir. İthamdan öte bu bir iftiradır. Ne benim ne de başka birinin hükümetten, herhangi bir hakim ve savcıya oy istediğini, propaganda yaptığını veyahut da bir şey söylediğini hiçbir kimse ifade edemez. Ancak maalesef seçim süreci içinde hakim ve savcılarımızın iradelerini etkilemek maksadıyla hükümeti işin içine katmak istiyorlar. Birtakım kirli propagandalar, iftiralar, yalanlar piyasada konuşuluyor. Bunların seçim öncesi bir yalan furyasını burada da görüyorum maalesef. Ama buradaki en büyük kararı, hakim ve savcılarımız hem bu yalancılara hem bu iftiracılara vicdanlarının sesini dinleyerek vereceklerdir. O yüzden bu seçime dönük kara propagandaların bir kez daha altını çiziyorum, lütfen kimse itimat etmesin. Hakim ve savcılarımızın sandıkta vereceği karar saygın bir karardır. Buna dair de hiç kimsenin farklı bir değerlendirme yapması söz konusu değildir.

  KORKU OLUŞTURULUYOR

  (Gayrimeşru çıkışı ne anlam ifade ediyor, sorusuna) Mahir Bey’e soracaksınız. (Gayrimeşru sayılması mümkün mü, sorusuna) Çok net söylüyorum, bunlar kara propaganda, seçime dönük iftira kampanyaları, yalan kampanyaları. Siz bu yalan kampanyalara, iftira kampanyalarına aldırmayın. Şu anda bu lafı büyütmek suretiyle hakimler ve savcılarımızın üzerinde başka baskıları, başka korkuları birileri oluşturuyor. Lütfen kimse bunlara itibar etmesin. Hakimlerimizin, savcılarımızın Yargıtay’da verdiği karar nasıl meşru bir kararsa, 12 Ekim’de verecekleri karar da öyle meşru bir karardır. Bunun dışındaki görüşler, değerlendirmeler tamamıyla seçime dönük, kara propaganda yapan çevreler tarafından bazıları çarpıtılıyor, bağlamından koparılarak.

  YALANI ALLAH RIZASI İÇİN SÖYLEYENLER

  Mahir Bey’in açıklaması da maalesef bağlamından kopartılmak suretiyle çarpıtılmış bir açıklamadır. Onun için de ben buradan herkesi yalana dolana değil, kendi vicdanlarına göre karar vermeye çağırıyorum. ‘Paralel medya’ her gün yalanı Allah rızası için söylüyor. Yalanı Allah rızası için söyleyenlere biz cevap vermekte yetişemeyiz. Seçime dönük, hükümeti işin içine sokma gayretlerinin tamamı kara propagandadır. Seçim kampanyasının parçasıdır.”  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı